[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Badíne zorganizovali konferenciu Dnešní mladí pre zajtrajšok Cirkvi
P:3, 25. 03. 2022 09:55, DOM

Banská Bystrica - Badín 25. marca (TK KBS) Dnešní mladí pre zajtrajšok Cirkvi - je názov konferencie, ktorú zorganizovali v priestoroch duchovného centra v Badíne 25. marca 2022. Predchádzali jej tri webináre s témami Duševné zdravie mladého človeka a pandémia, Potreba spoločenstva počas pandémie a Ako aktivizovať mladého človeka. Tieto témy mali pomôcť zúčastneným lepšie pochopiť mladého človeka, akými zmenami prechádzal počas pandémie a ako s ním pracovať, informovala Rada pre mládež a univerzity KBS.

Konferencia sa venovala duchovnému rastu mladého človeka. V úvode predstavili výsledok výskumu, ktorý iniciovala Rada pre mládež a univerzity KBS počas minulého roka. Predstavila ho Miroslava Triznová (konzultantka pre výskum). Tento výskum porovnával tri obdobia v živote mládeže: môj duchovný život pred Covidom, počas Covidu a teraz. Výskum sa skončil na jeseň minulého roka, pred začiatkom tretej vlny. Jedna z otázok sa týkala aj samotnej Cirkvi, znela: „Čo mladí očakávajú od Cirkvi? Čo by radi Cirkvi odkázali?“ Respondenti zdieľali veľmi povzbudzujúce slová pre ľudí pracujúcich s mládežou.

Ďalšiu tému viedol správca farnosti Abrahám a programový riaditeľ TV LUX Ondrej Chrvala, ktorý účastníkom pripomenul výskum, ktorý sa pripravoval pred piatimi rokmi k Synode o mládeži, a porovnal ho s výsledkami aktuálneho výskumu. Po prestávke v téme pokračoval riaditeľ Komisie pre mládež v Spišskej diecéze Ľuboš Laškoty, ktorý sa venoval zhodnoteniu návštevy Svätého Otca na Slovensku a aké pastoračné výzvy nám z nej vyplývajú. Poslednú prednášku viedol predseda O.Z.V.I.A.C. – Inštitútu na podporu a rozvoj mládeže Branislav Kožuch, ktorý sa venoval téme Nové trendy mládeže počas pandémie. Porovnal niekoľko výskumov a znova pripomenul účastníkom, že sa treba pozerať na mladého človeka ako na jednotlivca, nie ako na skupinu mládeže.

Badin, mladez, konferencia

Na záver stretnutia prebiehala ešte panelová diskusia, kde niekoľkí mladí predstavili svoju službu v ich okolí. Účastníci mali možnosť počuť svedectvo Eriky Karčovej, ktorá vyšla zo saleziánskeho prostredia a slúži na Luníku IX, mali sme možnosť počuť svedectvo dvoch členov eRka – Františka Koníčka a Zory Frankovičovej v projekte Mladé srdce, tiež sme mali možnosť počuť Ladislava Juššíka, ktorý je členom mládežníckej synodálnej skupinky. Posledný bod programu boli malé skupinky a  stretnutie sa ukončilo záverečnou svätou omšou, ktorú celebroval spišský administrátor Mons. Ján Kuboš. Celkovo sa stretnutia zúčastnilo 66 účastníkov.

Badin, mladez, konferencia

„Touto konferenciou sme chceli pomôcť pracovníkom s mládežou pochopiť, ako sa zmenil duchovný, ale aj bežný život mladého človeka počas pandémie, a hľadať, ako sa k nemu pripojiť,“ hovorí Matúš Reiner, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS.

TK KBS informovala Rada pre mládež a univerzity KBS( TK KBS, rpm, ml; pz ) 20220325034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]