[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšli nové usmernenia pre medzikultúrnu pastoráciu v oblasti migrácie
P:3, 25. 03. 2022 08:53, ZAH

Vatikán 25. marca (RV CZ) Sekcia pre migrantov a utečencov Dikastéria pre službu integrálnemu ľudskému rozvoju zverejnila dokument s predslovom pápeža o výzvach "podpory kultúry stretnutia" a pastoračných odpovediach na ne, ako aj o vytváraní čoraz inkluzívnejšej Cirkvi tvárou v tvár fenoménu migrácie.

Vademecum návrhov a pastoračných odpovedí, ktoré majú "umožniť rast kultúry stretnutia" a dospieť k "stále širšiemu my" a "stále inkluzívnejšej Cirkvi", ako to naznačil pápež František vo svojom posolstve k Svetovému dňu migrantov a utečencov v roku 2021. Ide o dokument "Usmernenia pre medzikultúrnu pastoráciu v oblasti migrácie", ktorý zverejnila Sekcia pre migrantov a utečencov Dikastéria Svätej stolice pre službu integrálnemu ľudskému rozvoju s predslovom pápeža. Dvadsaťdva strán a príloha "postupov, ktoré sa osvedčili" a ktoré už v Cirkvi fungujú, s dôrazom na medzikultúrne príležitosti spojené so súčasnými migračnými javmi.

Sedem kapitol a príloha "osvedčené postupy"

V siedmich kapitolách sa rozoberajú výzvy vyplývajúce z dnešného čoraz globálnejšieho a multikultúrneho migračného scenára, od "rozpoznávania a prekonávania strachu" až po "vnímanie migrantov ako požehnania". Následne sa ponúknu vhodné pastoračné odpovede doplnené o už zavedené a účinné osvedčené postupy. Podporovať stretávanie, ktoré je jednou z výziev uvedených v "usmerneniach", znamená vytvoriť spoločenstvo rozmanitosti.

Nová misia: budovanie mostov prostredníctvom lásky k blížnemu

"Prítomnosť migrantov a utečencov, ktorí patria k iným náboženstvám alebo sú neveriaci," pokračuje dokument, "predstavuje novú misijnú príležitosť pre naše kresťanské spoločenstvá, ktoré sú povolané budovať mosty prostredníctvom svedectva a lásky k blížnemu." Páter Fabio Baggio, patriaci ku skalabrínom, podsekretár sekcie pre migrantov a utečencov, zdôrazňuje, že "nové usmernenia sa rodia zo skúseností miestnych cirkví a vracajú sa k nim s určitým magisteriálnym osvetlením".

Pápežova predslovná reč: "Povolaní k univerzálnemu bratstvu"

Pápež František v prejave opakuje výzvu "usilovať sa o univerzálne bratstvo, pretože sme 'všetci na jednej lodi', a pripomína, ako to vyjadril v posolstve k Svetovému dňu migrantov a utečencov v roku 2021, že "v stretnutí s rozmanitosťou" a "v dialógu, ktorý môže vzniknúť, dostávame príležitosť rásť ako Cirkev, vzájomne sa obohacovať".

Agresívny nacionalizmus a individualizmus nás rozdeľujú

Žiaľ, pokračuje pápež, "vo chvíľach najväčších kríz, akými sú pandémie a vojny, ktorých sme svedkami, nás rozdeľujú a rozdeľujú uzavreté a agresívne nacionalizmy a radikálny individualizmus, a to tak vo svete, ako aj v Cirkvi". A najvyššiu cenu "platia tí, ktorí sa môžu najľahšie stať 'inými': cudzinci, migranti, marginalizovaní, tí, ktorí žijú na existenčnej periférii".

Cirkev, ktorá nerozlišuje medzi hostiteľmi a hosťami

Pápež František píše, že tieto pastoračné smernice "nás vyzývajú k rozšíreniu spôsobu, akým žijeme Cirkev" a "nabádajú nás, aby sme videli drámu dlhodobého vykorenenia a prijali, chránili, integrovali a podporovali našich bratov a sestry". Zároveň nás povzbudzujú, aby sme "prežívali nové Letnice v našich štvrtiach a farnostiach, uznávajúc bohatstvo ich spirituality a živej liturgickej tradície". Len tak môže byť Cirkev na cestách "autenticky synodálna": Cirkev, ktorá nerozlišuje "medzi domácimi a cudzincami, medzi hostiteľmi a hosťami, pretože všetci sme pútnikmi na tejto zemi".

Ježiš nám hovorí, že sa s ním stretneme v utečeneckom tábore

Pápež uzatvára, že Ježiš nám "hovorí, že každá príležitosť stretnúť utečenca alebo migranta je príležitosťou stretnúť sa so sebou samým". A v jeho Duchu sme schopní "prijať každého, vytvoriť spoločenstvo v rozmanitosti, harmonizovať rozdiely bez toho, aby sme zavádzali uniformitu, ktorá dehumanizuje". Katolícke komunity sú teda "povolané rásť a rozpoznávať nový život, ktorý so sebou prinášajú migranti".( TK KBS, RV CZ, ml; pz ) 20220325031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]