[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Parolin pred veľvyslancami o Afrike i o úsilí o mier pre Ukrajinu
P:3, 25. 03. 2022 07:58, ZAH

Rím 25. marca (RV) Kardinál Pietro Parolin v stredu 23. marca vystúpil v Ríme na konferencii veľvyslancov členských štátov Africkej únie a Európskej únie akreditovaných pri Svätej stolici. Pri tejto príležitosti odpovedal aj na otázky novinárov o úsilí Svätej stolice o mier na Ukrajine: „Neustáva nasadenie Cirkvi prinášať nádej mnohým ľuďom, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy a neustávajú ani snahy podporiť dialóg a otvoriť cesty zmierenia medzi stranami konfliktu.“

Vatikánsky štátny sekretár Parolin sa vo svojom príhovore adresovanom veľvyslancom EÚ a Africkej únie venoval dôležitosti vzájomnej podpory rozvoja oboch kontinentov. V tejto súvislosti potvrdil i podporu Katolíckej cirkvi, ktorá dennodenne poskytuje svoj príspevok v službe občianskych spoločností v Európe i Afrike. Kard. Parolin okrem iného zdôraznil, že záväzok voči ukrajinským utečencom je rovnaký ako záväzok voči migrantom prichádzajúcim z Afriky.

Treba hľadať nové formy pomoci Afrike

„V dnešnej dobe spôsobuje mnohé problémy pokles príspevkov cirkví, ktoré tradične podporujú tzv. misijné územia,“ skonštatoval kardinál Parolin. Preto je podľa jeho slov potrebné hľadať nové formy podpory, napríklad formou spolupráce so štátom, pričom netreba zabúdať ani na hľadanie externých dobrodincov.

Predstavitelia Africkej únie navrhli zamyslieť sa nad sériou programov, ktoré by zahŕňali hospodársku revitalizáciu v kontexte post-pandemického obdobia a ktoré by boli zamerané na zlepšenie všeobecného zdravotného stavu prostredníctvom posilnenia potravinových systémov, podpory žien, podpory dialógu a vzdelávania detí. Na druhej strane niektorí diplomati ostro kritizovali zaobchádzanie s niektorými migrantmi, ktorí prišli do Európy.

Na konferencii veľvyslancov členských štátov Africkej únie a Európskej únie akreditovaných pri Svätej stolici, ktorej predsedal vatikánsky štátny sekretár, sa zúčastnil aj generálny sekretár Caritas Internationalis Aloysius John.

V súčasnosti Katolícka cirkev prevádzkuje na africkom kontinente približne 1 200 nemocníc, 5 400 ambulancií, 200 leprozárií (zariadení pre malomocných), 200 domovov pre starých, chronicky chorých a zdravotne postihnutých ľudí, 1 300 sirotincov, 2 000 materských škôl, 1 700 manželských poradní, 2 900 zdravotníckych vzdelávacích centier a 1 400 ďalších inštitúcií poskytujúcich pomoc chudobným.

Otázky o pokračovaní úsilia o mier na Ukrajine

Pri príležitosti spomenutého podujatia v rozhovore pre taliansku tlačovú agentúru ANSA kardinál Parolin uviedol ohľadom utorkového telefonického rozhovoru medzi pápežom Františkom a ukrajinským prezidentom Zelenským, že hlavnou spoločnou obavou pápeža a ukrajinského prezidenta bola bezpečnosť humanitárnych koridorov. Podľa kardinálových slov sa o tejto otázke podrobne diskutovalo. Zatiaľ sa neobjavilo nič nové ohľadom predloženej ponuky zo strany Svätej stolice prijať úlohu sprostredkovateľa, potvrdil vatikánsky štátny sekretár.

Na margo úlohy Svätej stolice v aktuálnej situácii Európy kardinál Parolin uviedol: „Pretrváva hodnotné dielo otvorenosti a ochoty viesť dialóg, ku ktorému nás často vyzýva pápež František“. „Spočiatku sa zdalo, že pôjde o bleskovú vojnu, teraz sa situácia mení. To, o čo neustále žiadame, je zastavenie bojov, nepriateľských akcií, a následne o zasadnutie k rokovaciemu stolu: vždy je priestor pre rokovanie.“

Významnosť aktu zasvätenia Ruska a Ukrajiny

O modlitbe, ktorú pápež prednesie v piatok, aby zasvätil a zveril ľudstvo a osobitne Rusko a Ukrajinu Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie, kardinál Parolin povedal:

„Je to prosba k Panne Márii o pokoj, predovšetkým aby obrátila srdcia, je to náboženský úkon, výsostne náboženský úkon, ktorým sa zverujeme jej, Matke milosrdenstva a Kráľovnej pokoja, aby prišla na pomoc tam, kam ľudské schopnosti alebo ľudská vôľa často nedosiahnu. (...) Existuje aj mnoho precedensov, boli tu už aj národné alebo miestne zasvätenia Ježišovi, nielen Panne Márii. Je to prosba o pomoc Panny Márie v tak vážnej situácii, v akej sa nachádzame a ktorá zdanlivo nemá riešenie, aspoň nie okamžité.“



( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20220325018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]