[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 05. 2024   Meniny má Želmíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež o vojne: Ženy môžu zmeniť logiku dominancie na logiku starostlivosti
P:3, 25. 03. 2022 06:34, ZAH

Vatikán 25. marca (RV) Skutočnou odpoveďou na aktuálnu vojnu na Ukrajine nie je viac zbraní a sankcií, ale zmena prístupu, spôsobu riadenia súčasného globalizovaného sveta a medzinárodných vzťahov. Protagonistkami tohto obrátenia môžu byť ženy, ak sa im podarí zmeniť moc logiky dominancie na logiku služby, na logiku starostlivosti. O tomto hovoril pápež František pri stretnutí s členkami Talianskeho ženského centra (Centro Italiano Femminile), ktoré prijal na audiencii vo štvrtok 24. marca.

Spomínané združenie veriacich žien vzniklo v Taliansku v roku 1944 s cieľom prispieť k obnove krajiny prostredníctvom demokratickej účasti, angažovanosti v oblasti podpory ľudských práv a solidarity. Momentálne sa jeho členky venujú kultúrnej, politickej a občianskej angažovanosti inšpirovanej evanjeliom zameranej na budovanie vzťahov, na podporu ľudskosti, spravodlivosti a mieru.

Na členky Talianskeho ženského centra sa pápež obrátil aj týmito slovami:

„Drahé priateľky, je už jasné, že dobrá politika nemôže vychádzať z kultúry moci chápanej ako dominancia a ovládanie, ale len z kultúry starostlivosti - starostlivosti o človeka a jeho dôstojnosť a starostlivosti o náš spoločný dom. Dokazuje to, žiaľ, negatívne, zahanbujúca vojna, ktorej sme svedkami.

Myslím, že pre tie z vás, ktoré patríte k mojej generácii, je neznesiteľné vidieť, čo sa stalo a čo sa deje na Ukrajine. To je však, žiaľ, plodom starej logiky moci, ktorá stále dominuje takzvanej geopolitike.

Dejiny posledných sedemdesiatich rokov to dokazujú: o regionálne vojny nikdy nebola núdza; preto som povedal, že sme boli v tretej svetovej vojne vedenej po kúskoch, tak trochu všade; až sme sa dostali k tejto, ktorá má väčší rozmer a ohrozuje celý svet. Základný problém je však rovnaký: svet je naďalej riadený ako akási „šachovnica“, kde mocní študujú ťahy, aby rozšírili svoju dominanciu na úkor ostatných.“

„Skutočnou odpoveďou teda nie je viac zbraní, viac sankcií“, upozornil pápež a dodal:

„Zahanbil som sa, keď som čítal, že, istá skupina štátov sa zaviazala vynaložiť myslím dve percentá, alebo určitú čiastku svojho HDP na nákup zbraní ako reakciu na to, čo sa teraz deje. Šialenstvo! Ako som už povedal, skutočnou odpoveďou nie je viac zbraní, viac sankcií, viac politicko-vojenských aliancií, ale iný prístup, iný spôsob riadenia súčasného globalizovaného sveta - nie s cerením zubov, ako je to teraz -, iný spôsob a iný prístup k medzinárodným vzťahom. Model starostlivosti je už, vďaka Bohu, zavedený, ale je žiaľ stále podriadený modelu ekonomicko-technokraticko-vojenskej moci.“ (...)

Svätý Otec prízvukoval dôležitú úlohu žien v procese zmeny prístupu:

„Ženy sú protagonistkami tejto zmeny, tejto konverzie. Za predpokladu, že nie sú umelo zrovnané (homologizované) podľa prevládajúceho systému moci. Za predpokladu, že si zachovajú svoju identitu ženy.

V tejto súvislosti by som rád citoval úryvok z Posolstva svätého Pavla VI. ženám na konci Druhého vatikánskeho koncilu. Znie takto: «Prichádza hodina, ba už prišla, v ktorej sa povolanie ženy úplne zavŕši, hodina, v ktorej žena získa v spoločnosti vplyv, žiaru, moc, ktorú doteraz nikdy nedosiahla. Práve preto v tomto čase, v ktorom ľudstvo prežíva tak hlbokú premenu, môžu ženy preniknuté duchom evanjelia urobiť mnoho preto, aby pomohli ľudstvu neupadnúť» (č. 3-4).

Je strhujúca prorocká sila tohto výrazu. Vskutku, ženy získavajúc moc v spoločnosti, môžu zmeniť systém. ... Ženy môžu zmeniť systém, ak sa im podarí takpovediac zmeniť moc logiky dominancie na logiku služby, na logiku starostlivosti. Je potrebné vykonať konverziu: moc s logikou nadvlády premeniť na moc s logikou služby, s logikou starostlivosti.“( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20220325014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]