[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 03. 2023   Meniny má Adrián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyhlásenie CCEE a CEC: Vyzývame kresťanov, aby sa modlili za pokoj
P:3, 24. 03. 2022 09:20, DOM

Bratislava 24. marca (TK KBS) V plnom znení prinášame spoločné vyhlásenie Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) a Konferencie európskych cirkví (CEC), ktoré sa zišli počas uplynulých Európskych katolíckych sociálnych dní v Bratislave.

Spoločné vyhlásenie CCEE a CEC k vojne na Ukrajine

My, členovia Spoločného výboru Rady európskych biskupských konferencií a Konferencie európskych cirkví, ktorí sme sa zišli v Bratislave na výročnom stretnutí, vyzývame predstaviteľov národov a medzinárodné spoločenstvo, aby urobili všetko, čo je v ich silách, pre ukončenie prebiehajúcej vojny, ktorá ničí životy a spôsobuje nevýslovné utrpenie.

Srdcom kresťanskej viery je pokoj a zmierenie, ktorého príkladom je život Ježiša Krista: „Ježiš nikdy nepozýval na podnecovanie násilia a intolerancie. Sám otvorene odsudzoval používanie násilia nato, aby sme sa vyvyšovali nad ostatnými “ (Fratelli Tutti 238). Jeho pokora a Jeho súcit s tými, ktorí trpia, boli stredobodom Jeho služby: „Keď videl zástupy, zľutoval sa nad nimi, lebo boli zmorené a sklesnuté“ (Matúš 9:36).

Náboženstvo nemožno použiť ako prostriedok na ospravedlnenie tejto vojny. Všetky náboženstvá, ako i my kresťania, jednotne odsudzujeme ruskú agresiu, zločiny, ktoré sú páchané na ukrajinskom ľude, a rúhanie, ktoré je v tomto kontexte zneužívaním náboženstva.

Keďže sme svedkami veľkého utrpenia ľudí žijúcich na Ukrajine a utekajúcich z nej, vyzývame náboženské a politické autority, aby sa zapojili do skutočného dialógu a podporovali trvalý pokoj.

Ďakujeme za obrovské úsilie, ktoré vynakladajú cirkvi a mimovládne organizácie, ako aj miestne a štátne orgány v susedných krajinách Ukrajiny i mimo nich, pri vítaní tých, ktorí opúšťajú svoje domovy a unikajú pred vojnou.

Ceníme si tiež hlasy ruských občanov, ktorí odvážne protestujú proti invázii, a sme s nimi solidárni v ich zápase.

Nabádame k pokračovaniu všetkých životodarných snáh, ktoré vydávajú svedectvo o Kristovej láske k našim blížnym.

Naďalej sa modlíme za dar pokoja a vyzývame všetkých kresťanov, aby sa k nám pripojili v tejto modlitbe a zároveň posilnili svoje úsilie pri potvrdzovaní hodnoty života a pri aktívnej podpore zmierenia.

-
Preložil: Marek Mišák( TK KBS, ccee, cec, ml; pz ) 20220324022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]