[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bosnu a Hercegovinu navštívil vatikánsky diplomat Mons. Gallagher
P:3, 23. 03. 2022 18:49, ZAH

Vatikán 23. marca (RV) Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Mons. Paul Richard Gallagher od 17. do 20. marca navštívil Bosnu a Hercegovinu. Stretol sa s politickými lídrami, predstaviteľmi miestnej cirkvi i iných náboženských vyznaní. Navštívil aj farnosť Medžugorie.

Cestu Mons. Gallaghera sprevádzala myšlienka na mladých, osobitne na Ukrajincov, „našich bratov a sestry utláčaných bombami a strachom“ a „mladých z mnohých iných častí sveta, ktorí sa činia v uskutočňovaní snov o pokoji“.

Po prílete na sarajevské letisko, kde ho privítala delegácia, sa vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi stretol s tamojším ministrom zahraničných vecí Biserom Turkovićom, ktorý ho pozval na návštevu krajiny vo februári minulého roka. Rozhovory, ktoré boli srdečné, sa uskutočnili aj v kontexte nadchádzajúceho 30. výročia nadviazania diplomatických vzťahov.

Hovorilo sa najmä o implementácii dohôd podpísaných medzi Svätou stolicou a Bosnou a Hercegovinou a o situácii katolíckej komunity. Mons. Gallagher a minister zahraničných vecí sa potom venovali vnútornej situácii krajiny a zopakovali potrebu podporovať právnu a sociálnu rovnosť všetkých občanov patriacich k obom príslušným národom, ako aj dôležitosť dialógu na prekonanie súčasnej inštitucionálnej krízy, berúc si lekcie z nie tak dávnej minulosti.

Ďalšími témami rozhovorov bolo rozšírenie Európskej únie, vojna na Ukrajine, ako aj situácia migrantov a utečencov. Napokon bola zo strany Svätej stolice potvrdená podpora Bosne a Hercegovine na ceste smerom k úplnej jednote rodiny európskych národov.

V ten istý deň sa Mons. Gallagher na nunciatúre stretol s vysokým predstaviteľom pre Bosnu a Hercegovinu Christianom Schmidtom a Angelinou Eichhorstovou, riaditeľkou európskej a stredoázijskej sekcie Európskej služby pre externú činnosť, ktorú sprevádzal veľvyslanec Európskej únie v Sarajeve Johann Sattler. Následne sekretár pre vzťahy so štátmi celebroval omšu „za pokoj“ v sarajevskej katedrále.

V piatok 18. marca sa uskutočnila séria bilaterálnych stretnutí s členmi kolégiového predsedníctva Bosny a Hercegoviny, s predsedom Rady ministrov Zoranom Tegeltjom a s niektorými zástupcami Parlamentného zhromaždenia. Po príchode do Banja Luky sa Mons. Gallagher stretol v biskupskom paláci s prezidentkou Republiky Srbskej Željkou Cvijanovićovou. Následne v katedrále celebroval svätú omšu „za zmierenie“, pri ktorej sa prihovoril mladým ľuďom každej krajiny, osobitne Ukrajincom.

V sobotu 19. marca sa na nunciatúre uskutočnilo stretnutie Mons. Gallaghera s reprezentantmi kresťanských cirkví a iných náboženských vyznaní. Citujúc pápeža Františka, Mons. Gallagher pripomenul, že náboženskí predstavitelia sú prvými strážcami pokoja v Bosne a Hercegovine, a vyjadril nádej, že dialóg medzi náboženskými komunitami v tejto krajine obnoví a udrží existujúce mosty - jedinú štruktúru, ktorá nás dokáže udržať pri živote a zaručiť budúcnosť - nenechajúc sa odradiť ťažkosťami, ktoré sa niekedy môžu vyskytnúť. Na druhej strane účastníci vyjadrili túžbu vycestovať do Ríma a navštíviť Pápežskú radu pre medzináboženský dialóg a Pápežskú radu na podporu jednoty kresťanov.

V Mostare v biskupskom paláci sa Mons. Gallagher stretol s primátorom Mariom Kordićom a neskôr s biskupmi Bosny a Hercegoviny, ktorí mu predstavili pastoračnú činnosť miestnej Cirkvi, ekumenickú a medzináboženskú angažovanosť, ako aj niektoré výzvy, ako je napríklad emigrácia katolíkov. Okrem toho biskupi vyjadrili silnú podporu európskej integrácii Bosny a Hercegoviny.

Na sviatok svätého Jozefa, patróna diecézy Mostar-Duvno sa v miestnej katedrále konala eucharistická slávnosť. Katedrála bola preplnená veriacimi: okrem miestneho episkopátu tu boli prítomní aj biskupi z neďalekého Chorvátska a Čiernej Hory, množstvo rehoľníkov a rehoľníčok.

V nedeľu 20. marca prišiel vatikánsky štátny sekretár do Medžugoria na zdvorilostné stretnutie s Mons. Aldom Cavallim, apoštolským vizitátorom pre farnosť Medžugorie, v sprievode provinciála menších bratov františkánov z Hercegoviny Miljenka Steka, ako aj františkánskej komunity z medžugorskej farnosti.

Pri návrate do Ríma sa Mons. Gallagher na letisku v Splite stretol so splitsko-makarským arcibiskupom Marinom Barišićom v prítomnosti apoštolského nuncia Giorgia Linguu.( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220323028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]