[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež sa modlil za obete: Nevyrábajte zbrane, vojnou strácajú všetci
P:3, 23. 03. 2022 12:47, ZAH

Vatikán 23. marca (RV) Pri generálnej audiencii v stredu 23. marca hovoril pápež František o nezastupiteľnej úlohe starých ľudí odovzdávať vieru mladšej generácii svedectvom o tom, čo sami zažili. Podelil sa, ako si v detstve osvojil hnev proti zlobe vojny počúvaním starého otca o bojoch na Piave. Vojnou sa len a len stráca, niet v nej víťazov, zdôraznil opakovane pápež.

Celkom zaplnenú Aulu Pavla VI. pozval Svätý Otec k minúte ticha a modlitbe k Panne Márii za všetky obete súčasnej vojny proti Ukrajine, za mŕtvych z radov civilného obyvateľstva i za vyhasené životy vojakov na oboch stranách.

V improvizovanom príhovore pápež František vyzval proti výrobe zbraní a vyzbrojovaniu, s odkazom na biblickú víziu prekuť zbrane na nástroje pokoja. Prinášame jeho slová, ktoré vyslovil v závere generálnej audiencie:

„Chcel by som nechať minútu, aby sme pamätali na obete vojny. Správy o vysídlených ľuďoch, ľuďoch na úteku, o zabitých, zranených, o toľkých vojakoch padlých na jednej i druhej strane, sú správami o smrti. Prosme Pána života, aby nás vyslobodil z tejto vojnovej smrti: vojnou sa všetko stráca, všetko. Vojna nemá víťazstvo: všetko je porazené.

Nech nám Pán pošle svojho Ducha, aby sme pochopili, že vojna je porážkou ľudskosti, že potrebujeme všetci zvíťaziť nad vedením vojny, ktoré je nutkaním, ktoré nás ničí, a aby nás oslobodil od tohto nutkania k sebazničeniu.

Modlime sa aj za to, aby tí, čo vládnu pochopili, že nákup zbraní a ich výroba nie je riešením problému. Riešením je spoločne pracovať pre pokoj a - ako hovorí Biblia - urobiť zo zbraní nástroje pokoja.

Modlime sa spoločne k Panne Márii: Zdravas, Mária, ...“

(Text katechézy bude publikovaný samostatne)( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220323024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]