[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 03. 2023   Meniny má Soňa      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Milosrdní bratia u nás oslavujú 450. výročie povýšenia bratstva na rehoľu
P:3, 23. 03. 2022 10:12, DOM

Bratislava 23. marca (TK KBS/Rádio LUMEN) Hospitalská rehoľa sv. Jána z Boha známa aj podnázvom Milosrdní bratia slávi v tomto roku jubileum – 450. výročie povýšenia Bratstva ošetrovateľov na rehoľu. Stala sa tak Bulou sv. pápeža Pia V. Licet ex debito. Na Slovensku v minulosti pôsobili Milosrdní bratia v Spišskom Podhradí, v Skalici a v Bratislave.

V súčasnosti niekoľko bratov pôsobí v bratislavskom konvente rehole. Okrem bratislavskej nemocnice prevádzkujú v hlavnom meste Slovenska Domov sv. Jána z Boha pre ľudí bez prístrešia a v núdzu. V ich objektoch v Spišskom Podhradí funguje Domov sociálnych služieb sv. Jána z Boha zameraný na pomoc imobilným a hendikepovaným.

Generálne vedenie rehole pripravilo kópiu pápežskej buly Licet ex debito pre všetky zariadenia Milosrdných bratov vo svete. Pri tejto príležitosti prior komunity slovenských Milosrdných bratov Richard Jombík odovzdal túto kópiu dokumentu aj Domovu sv. Jána z Boha v Bratislave. „Dokument Licet ex debito je znakom, že tento domov je súčasťou tej veľkej rodiny sv. Jána z Boha," hovorí br. Richard.

No akou formou chce rehoľa Milosrdných bratov v tomto pripomínať verejnosti charizmu svojho zakladateľa?

„Pri každej príležitosti budeme rozprávať o tom diele. Zároveň sú dôležité tri body. Že sv. Ján z Boha začal svoju činnosť ako dielo Cirkvi, ktoré rozšíril aj na spoločenstvo pre núdznych ľudí. Druhým je uvedomiť si, že ľudia, ktorí pracujú v týchto komunitách, tvoria spoločenstvo, rovnako bratia, ktorí žijú v celibáte. A potom tretia vec je to, čo hovorí Svätý Otec František, synodálna cesta, naučiť sa vzájomne sa počúvať a nechať rozprávať," dodal pre Rádio LUMEN Richard Jombík, prior komunity slovenských Milosrdných bratov.

Zdroj: Rádio LUMEN / Andrea Eliášová 
Snímka: Ilustračná ( TK KBS, rlu, and; ml ) 20220323020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]