[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 12. 2023   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európske katolícke sociálne dni boli skúsenosťou synodálneho kráčania
P:3, 21. 03. 2022 12:53, DOM

Bratislava 21. marca (TK KBS) Európske katolícke sociálne dni boli skúsenosťou synodálneho kráčania, pripomenul po ich skončení výkonný tajomník Konferencie biskupov Slovenska Ivan Ružička, ktorý bol jedným z koordinátorov podujatia. Vyplynulo to zo štýlu práce a zloženia programu, ktorý počas štyroch dní absolvovalo vyše dvesto ľudí osobne v Bratislave a stovky ľudí online z celého sveta.  

Po každej hlavnej prednáške a otvorenej diskusii sa mohli účastníci zapojiť do menších diskusných skupín a workshopov. Zozbierané výstupy za jednotlivé témy následne spracovávali a výstupy z nich boli ponúknuté v závere podujatia k opätovnej spoločnej reflexii, načrtol skúsenosť kňaz Ivan Ružička. „Takmer všetky výstupy sú k dispozícii na stránke catholicsocialdays.eu,“ dodal. 

Kardinál Hollerich: Kráčali sme spolu, boli sme v skutočnom procese synodality 

V podobnom duchu ocenil podujatie aj arcibiskup Luxemburgu, kardinál Jean-Claude Hollerich SJ. „Kráčali sme spolu, boli sme v skutočnom procese synodality a v tomto pokračovaní v spoločnom kráčaní uvidíme, kam nás Duch Svätý vedie. Aby sme boli ako Cirkev v Európe, a aby sme slúžili,“ uviedol kardinál Hollerich, ktorý je zároveň generálnym relátorom Synody biskupov.  

„Niekedy sme mohli cítiť, že medzi východnou a západnou Európou sú isté malé rozdiely, ale tieto rozdiely sa nikdy nestali múrom. Naopak, inšpirovali nás k tomu, aby sme boli lepšími poslucháčmi, aby sme sa stali ľuďmi dialógu,“ povedal. „Európa potrebuje svedectvo všetkých ľudí, ktorí berú evanjelim vážne,“ povedal predseda Komisie biskupských konferencií EÚ (COMECE) 

„Myslím si, že sme na dobrej ceste a budeme po nej kráčať aj naďalej. Myslím si a dúfam, že synoda, ktorá sa už začala a ktorá sa skončí budúci rok v októbri, nás bude inšpirovať, aby sme s radosťou v srdci kráčali v službe Božiemu ľudstvu, v službe svetu, ktorý Boh stvoril,“ dodal arcibiskup Luxemburgu, kardinál Jean-Claude Hollerich SJ

Skúsenosť zo synodálneho kráčania potvrdil aj arcibiskup Vilniusu, predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) Gintaras Grušas a predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský. „Tieto dni boli pre nás formou synodálnej práce, o ktorú sa s radosťou podelíme s našimi vlastnými cirkevnými spoločenstvami,“ uviedol v záverečnom vystúpení arcibiskup Grušas.  

„Prežili sme intenzívne dni plné vnímania faktov, podnetov a názorov z rozličných krajín a rozličných oblastí odbornej kompetencie. Množstvo nových informácií rozšírilo našu perspektívu a otvorilo nám príležitosť pre nové spôsoby uvažovania. Odvážim sa povedať, že tieto dni naplnili očakávania a opätovane nám ukázali zmysel medzinárodného stretnutia, ktoré na pozadí výziev, ktorým všetci čelíme, privedie na jedno miesto ľudí, aby sa nazvájom počúvali a spolu rozprávali,“ dodal hostiteľ podujatia, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. 

Na záver podujatia generálny sekretár COMECE P. Manuel Barrios Prieto povedal, že štvrtý ročník Európskych katolíckych sociálnych dní sa uskutoční v roku 2027. „Sme  otvorení pozvaniam biskupských konferencií, ktoré by chceli hostiť toto budúce podujatie," povedal P. Prieto. 

-
Aktualizované( TK KBS, ml; ml ) 20220321027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]