[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 02. 2024   Meniny má Zlatica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jeruzalem: Kresťania spoločne reštaurujú dlažbu Baziliky Svätého hrobu
P:3, 21. 03. 2022 10:03, ZAH

Vatikán 21. marca (RV) V Bazilike Svätého hrobu v Jeruzaleme sa začali práce na reštaurovaní dlažby starobylého chrámu vyhľadávaného pútnikmi. Pri začatí prác sa stretli v spoločnej modlitbe tri kresťanské komunity, zodpovedné za tzv. „Status Quo“ tohto posvätného miesta: Grécko-pravoslávna cirkev, Katolícka cirkev a Arménska apoštolská cirkev.

Pred začatím prác sa v pondelok 14. marca všetky tri komunity zhromaždili v chráme na spoločnej modlitbe v gréčtine, latinčine a arménčine. Potom spoločne nadvihli prvý dlažobný kameň historickej dlažby, ako symbolický začiatok prác na obnove. Kustód Svätej zeme páter Francesco Patton OFM, Grécko-pravoslávny patriarcha Teofilos III. a reprezentant arménskeho patriarchu Nourhana Manougiana pri tejto príležitosti vo svojich príhovoroch vyzdvihli spoluprácu všetkých troch komunít.

Reštaurovanie dlažby v priestore baziliky nadväzuje na predchádzajúcu obnovu objektu Kristovho hrobu vo vnútri baziliky (Rotunda Anastasis), o ktorú sa pred šiestimi rokmi postaral Grécky pravoslávny patriarchát. Obnovu dlažby tentoraz zabezpečuje Kustódia Svätej zeme. Projekt začatý v roku 2019 sa realizuje v spolupráci s talianskymi odborníkmi: Univerzitou La Sapienza v Ríme, Centrom pre konzervovanie a reštaurovanie „La Venaria Reale“, Milánskou polytechnikou a firmami Manens z Padovy a IG Ingegneria Geotecnica z Turína.

Obnova dlažby jeruzalemskej Baziliky Svätého hrobu je spojená s archeologickým prieskumom, ktorého trvanie sa odhaduje na dva a pol roka. Okrem reštaurátorsko-konzervačných prác projekt obnovy dlažby venuje pozornosť bezpečnostnej stránke, elektroinštaláciám, vodoinštaláciám a protipožiarnemu zabezpečeniu i rozličným ďalším aspektom spojeným s liturgickým využívaním priestorov a s prítomnosťou pútnikov.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220321018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]