[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež pri Anjel Pána: Agresia proti Ukrajine je svätokrádežná krutosť
P:3, 20. 03. 2022 14:26, ZAH

Vatikán 20. marca (RV) Pápež František pri modlitbe Anjel Pána v nedeľu 20. marca ostro odsúdil vojenskú agresiu proti Ukrajine ako „neľudskú a svätokrádežnú krutosť“ proti bezbrannému ľudskému životu. Všetkých veriacich pozval pripojiť sa v piatok 25. marca ku „slávnostnému aktu zasvätenia ľudstva, osobitne Ruska a Ukrajiny, Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie, aby ona, Kráľovná pokoja, vyprosila pokoj pre svet“.

Pápež povzbudil k vytrvalosti v prejavovaní blízkosti utečencom a vyslovil vďaku kňazom a rehoľným sestrám na Ukrajine, ktorí sa obetavo venujú trpiacemu obyvateľstvu, pričom osobitne vyjadril podporu apoštolskému nunciovi v krajine Mons. Kulbokasovi, ktorý naďalej zostáva v Kyjeve, čím reprezentuje pápežovu blízkosť celému národu.

Po poludňajšej modlitbe Anjel Pána a udelení požehnania z okna pápežského domu vyslovil Svätý Otec nasledujúcu výzvu:

„Drahí bratia a sestry, žiaľ, neprestáva násilná agresia proti Ukrajine, nezmyselný masaker, v ktorom sa každý deň opakujú ukrutnosti a zverstvá. Neexistuje pre to ospravedlnenie! Prosím všetkých aktérov medzinárodného spoločenstva, aby sa skutočne angažovali za ukončenie tejto odpornej vojny.

Aj tento týždeň dopadali rakety a bomby na civilistov, starých ľudí, deti a tehotné matky. Bol som navštíviť zranené deti tu v Ríme. Jednému chýba ruka, druhé má poranenú hlavu... Nevinné deti. Myslím na milióny ukrajinských utečencov, ktorí musia utekať, zanechávajúc všetko, a cítim veľkú bolesť nad tými, ktorí nemajú ani len možnosť utiecť.

Toľko starých rodičov, chorých a chudobných, odlúčených od svojich príbuzných, toľko detí a krehkých ľudí je ponechaných na smrť pod bombami, bez možnosti dostať pomoc a bez toho, aby našli bezpečie aspoň v protileteckých krytoch.

To všetko je neľudské! Dokonca je to aj svätokrádežné, pretože je to proti posvätnosti ľudského života, predovšetkým proti bezbrannému ľudskému životu, ktorý treba mať v úcte a chrániť ho, nie ho likvidovať, a ktorý má prednosť pred akoukoľvek stratégiou!

Nezabúdajme: je to krutosť, neľudská a svätokrádežná! Modlime sa v tichu za tých, ktorí trpia.“

Po týchto slovách pápež v sústredení zotrval v tichej modlitbe spolu s celým námestím. Po minúte ticha pokračoval:

„Utešuje ma vedomie, že ľuďom, ktorí zostali pod bombami, nechýba blízkosť duchovných pastierov, ktorí v týchto tragických dňoch žijú evanjelium lásky a bratstva. V posledných dňoch som niektorých z nich počúval cez telefón, ako sú nablízku Božiemu ľudu. Ďakujem vám, drahí bratia, drahé sestry, za toto svedectvo a za konkrétnu podporu, ktorú odvážne ponúkate toľkým zúfalým ľuďom!

Myslím aj na apoštolského nuncia, ktorý bol vymenovaný za nuncia len nedávno, Mons. Visvaldasa Kulbokasa, ktorý od začiatku vojny zostal v Kyjeve so svojimi spolupracovníkmi a svojou prítomnosťou ma dennodenne robí blízkym k umučenému ukrajinskému ľudu. Buďme tomuto ľudu nablízku, objímajme ho s láskou a konkrétnym nasadením a s modlitbou.

A prosím, nenavyknime si na vojnu a násilie! Buďme neúnavní v ich veľkorysom prijímaní, tak ako sa to koná: nielen teraz, v krízovej situácii, ale aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Pretože viete, že v prvej chvíli sa všetci naplno vložíme do prijatia, ale potom nám návykom srdce trochu ochladne a zabúdame. Myslime na tieto ženy, na tieto deti, ktoré časom, bez práce a odlúčené od svojich manželov, budú vyhľadávané „dravými supmi“ spoločnosti. Chráňme ich, prosím.

Pozývam každé spoločenstvo a každého veriaceho pripojiť sa ku mne v piatok 25. marca, na slávnosť Zvestovania Pána, pri vykonaní slávnostného aktu zasvätenia ľudstva, osobitne Ruska a Ukrajiny, Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie, aby ona, Kráľovná pokoja, vyprosila pokoj pre svet.“

Z biblického zamyslenia pred modlitbou Anjel Pána

V úvodnom biblickom zamyslení nad podnetmi z evanjelia 3. pôstnej nedele Svätý Otec okrem iného uviedol:

„Páči sa mi myšlienka, že výstižným menom pre Boha by bolo „Boh ďalšej šance“ - vždy nám dáva ďalšiu príležitosť, vždy. To je jeho milosrdenstvo. Takto to s nami robí Pán: neodrezáva nás od svojej lásky, neochabuje, neúnavne nám s nehou opätovne dáva dôveru.

Bratia a sestry, Boh v nás verí! Boh nám dôveruje a sprevádza nás trpezlivosťou, Božou trpezlivosťou s nami. On sa nenechá odradiť, ale vždy do nás vkladá nádej.

Boh je Otec a otcovsky na teba hľadí: on ako ten najlepší otec vidí nie tvoje nedosiahnuté výsledky, ale to ovocie, ktoré ešte môžeš priniesť; nevedie si účet tvojich nedostatkov, ale povzbudzuje tvoje možnosti; nezastavuje sa pri tvojej minulosti, ale s dôverou vsádza na tvoju budúcnosť. Pretože Boh je k nám blízky, je nám nablízku.“

„Vyprosujme si teda u Panny Márie vliatie nádeje a odvahy a aby v nás zapálila túžbu po obrátení.“

(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu - Vatican News)( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220320009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]