[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 20. 03. 2023   Meniny má Víťazoslav, Klaudius      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Hollerich v Bratislave: Modlite sa a postite sa za mier na Ukrajine
P:3, 20. 03. 2022 12:30, DOMFoto: Peter Zimen


Bratislava 20. marca (TK KBS) V Bratislave vyvrcholil program tretích Európskych katolíckych sociálnych dní. Záverečným bodom programu bola svätá omša v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Hlavným celebrantom a kazateľom bol kardinál Jean-Claude Hollerich, predseda Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE). Homíliu kardinála prinášame v plnom znení.

_

Dnešné evanjelium nám ukazuje, že všetci sme hriešnici, že všetci sa musíme obrátiť. Evanjelium nám tiež ukazuje, že dôsledky hriechu môžu byť katastrofálne, nešťastie spôsobené hriechom zasahuje nevinných ľudí. Barbarská invázia na Ukrajinu nám ukazuje, že hriech je skutočný, v televízii a v moderných médiách vidíme, ako vojna zasahuje nevinných ľudí, denne vidíme všetky dôsledky hriechu.

Nezvyknime si na tieto obrazy, pohoršujme sa nad každodennými správami a robme pokánie, postime sa a modlime najmä za naše sestry a bratov na Ukrajine. Odpovedzme na hriech Božími zbraňami, zbraňami spravodlivosti a pokoja.

Mojžiš bol hriešnik, zabil človeka, stal sa utečencom. No Boh ho neopustil, ale preukázal mu svoje milosrdenstvo. Pozrime sa bližšie na toto stretnutie medzi Bohom a Mojžišom. Odohráva sa na púšti: púšť je miestom, kde miznú naše istoty, púšť je miestom, kde sa znovu vynárajú zlé spomienky a pália nás v srdci a v duši. Púšť nie je len miesto, je to stav bytia.

Boh ukazuje svoju svätú prítomnosť v horiacom kríku, ktorý nezhorí.... je to ako obraz srdca horiaceho pocitom viny, ktorý zasiahol Mojžiša. Otvára Mojžišovi dejiny: dejiny priateľstva a lásky medzi Bohom a hriešnikmi. Je pre Mojžiša skutočnou, mystickou prítomnosťou, mystickou skúsenosťou, ktorá mu otvára cestu z púšte. Pretože Boh povoláva hriešnikov, jeho láska neodpúšťa len naše hriechy, ale jeho láska je plná dôvery, jeho láska nám dáva poslanie a zmysel nášho života. Boh posiela Mojžiša k svojmu ľudu.

Nikdy neexistuje skutočná skúsenosť s Bohom, ktorá by ostala len v našom srdci: skutočná skúsenosť s Božou odpúšťajúcou láskou je vždy väčšia ako naše sebavedomie; je zakorenená v Božom srdci.

Takže, milé sestry, milí bratia, sme ako Mojžiš. Moja otázka znie: Čo je vašou púšťou? Kde vás život a vina zraňujú? Verte mi: práve na tom mieste sa môžete stretnúť s Bohom a on vám dá poslanie. Možno veľmi zvláštne a osobné poslanie a tiež spoločné poslanie: modlite sa a postite sa za mier na Ukrajine; prijmite utečencov celým srdcom.

Tam, kde je v takom množstve prítomný hriech, taká silná prítomnosť zla a hriechu ako vo vojne na Ukrajine, tam je prítomná aj milosť: je mocnejšie prítomná ako zlo a hriech. Milosť je skutočná.

Otvorte svoje srdcia Božej milosti. Amen.

-

K správe bolo vydané FOTO.( TK KBS, jch; ml ) 20220320005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]