[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 20. 03. 2023   Meniny má Víťazoslav, Klaudius      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS: Vďaka za dôveru, ktorú ste dali Slovensku a Bratislave
P:3, 20. 03. 2022 11:45, DOMMons. Stanislav Zvolenský

Foto: Peter Zimen


Bratislava 20. marca (TK KBS) V Bratislave vrcholí program Európskych sociálnych dní. Hostiteľom podujatia bola Konferencia biskupov Slovenska (KBS). V plnom znení prinášame záverečný príhovor bratislavského arcibiskupa metropolitu a predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislava Zvolenského.

-

Eminencia, Excelencie, milí priatelia,

prežili sme intenzívne dni plné vnímania faktov, podnetov a názorov z rozličných krajín a rozličných oblastí odbornej kompetencie. Množstvo nových informácií rozšírilo našu perspektívu a otvorilo nám príležitosť pre nové spôsoby uvažovania.

Odvážim sa povedať, že tieto dni naplnili očakávania a opätovane nám ukázali zmysel medzinárodného stretnutia, ktoré na pozadí výziev, ktorým všetci čelíme, privedie na jedno miesto ľudí, aby sa nazvájom počúvali a spolu rozprávali.

Pravdaže, nemálo problémov, o ktorých sa tu hovorilo - v kontexte demografických zmien a rodinného života, v kontexte technologických a digitálnych zmien, ako aj v kontexte ekologickej premeny - dlhodobo vnímame a uvedomujeme si ich. Toto podujatie nám ale umožnilo vidieť ich v novom, oveľa širšom kontexte.  Počúvať ako s nimi zápasia naši bratia a sestry v rôznych častiach Európy a dozvedieť sa o trendoch, ktoré prichádzajú v snahe hľadať odpovede.

Za seba môžem povedať, že mám veľkú radosť, keď vidím ako mladá generácia uvažuje nad tým ako evanjelium a na ňom založené sociálne učenie cirkvi vkladať do života, ako predstavuje nové projekty, ako spája ľudí naprieč spoločnosťou. A mám radosť, keď vidím, že zrelí kresťania, s mnohými životnými skúsenosťami, pôsobiaci v politickej či hospodárskej oblasti, sa mladým usilujú vytvárať možnosti, aby tieto iniciatívy mohli rozvíjať.

Aj ja vnímam, čo tu počas prednášok zaznelo, že sa nás dotýka zmena paradigmy: keď sa starší musia učiť od mladších, najmä, čo sa týka témy technologických a digitálnych zmien. Aj ja sa neraz pýtam mladších, keď si chcem v tejto oblasti poradiť. Zároveň však stále vidím, že technológie samé o sebe, čo ako výborné, nie sú riešením, ani sa na ne nemôžeme neprimerane spoliehať a nimi začínať.

Začínať musíme stále od človeka, od jeho potrieb, a tomu prispôsobovať technológie. Nie naopak. Veľmi prakticky to vidíme teraz pri organizovaní pomoci našim bratom a sestrám, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a prichádzajú do našej krajiny. Databázy, aplikácie a webové formuláre sú veľmi užitočné pre organizovanie materiálnej pomoci, naozaj veľa o nich teraz diskutujeme, ale prvoradá je stále ľudská ochota, blízkosť, láska, obeta.

V praxi jasne vnímame ako sa v tejto kríze možno oprieť o hodnoty rodiny, aké sú jej väzby dôležité. A tvárou v tvár dôsledkom vojny vnímame, že ovocie kresťanskej solidarity, subsidiarity a sociálnej spravodlivosti, neklesá na význame, práve naopak, je stále potrebné ho usilovne pestovať. Navyše oproti dobe, v ktorej som ja vyrastal, solidaritu, subsidiaritu a sociálnu spravodlivosť treba rozvíjať už nielen vo fyzickom svete, ale aj v tom digitálnom.

Európske katolícke sociálne dni v Bratislave nám kvôli okolnostiam ukázali, že tieto “dva svety” možno vďaka šikovnosti ľudí spojiť - aj pri príprave nášho podujatia, ktoré sa uskutočnilo nielen s prítomnosťou mnohých priamo tu v sále, ale aj s prítomnosťou mnohých ďalších prostredníctvom internetu. Ďakujem vám za túto vašu prítomnosť, za váš záujem, za vaše podnety a diskusie.

A dovoľte mi poďakovať veľmi srdečne aj našim partnerom pri príprave tohto podujatia, COMECE a CCEE a všetkým organizátorom aj zo Sekretariátu Konferencie biskupov Slovenska.

Ďakujem všetkým vám, vďaka ktorým toto obohacujúce stretnutie bolo možné. Vďaka za dôveru, ktorú ste dali Slovensku a Bratislave, vďaka za vašu prácu! Tešíme sa, samozrejme, na ďalšiu spoluprácu a ďalšie stretnutia pre spoločné dobro. Nech vám Pán žehná! Ďakujem za pozornosť.

-( TK KBS, sz; ml ) 20220320004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]