[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mons. Tomáš Galis udelil ministériá lektorátu a akolytátu 26 mužom
P:3, 20. 03. 2022 10:15, DOM

Nitra 19. marca (TK KBS) Žilinský biskup Mons. Tomáš Galis udelil v sobotu v nitrianskej katedrále 26 mužom ministériá lektorátu a akolytátu. Z nich jedenástim udelil lektorát. Išlo o bohoslovcov Žilinskej (4), Nitrianskej (5), a Banskobystrickej (2) diecézy. Akolytát udelil 13 bohoslovcom a piatim mužom, ktorí sa pripravujú na trvalý diakonát.  Bohoslovci boli zo Žilinskej (6), Nitrianskej (2), Banskobystrickej (4) diecézy a jeden bol z Trnavskej arcidiecézy. Traja z nich prijali súčasne obe ministériá. Akolytát Mons. Galis udelil trom mužom z Nitrianskej a dvom zo Žilinskej diecézy, ktorí sú v trojročnej formácii na trvalý diakonát. Ich formácia prebieha v nitrianskom kňazskom seminári. Spolu s nimi sa pripravujú aj ďalší štyria muži, ktorým ministéria už boli udelené dávnejšie.

Mons. Tomáš Galis v príhovore vyjadril radosť, že týchto mužov môže vyslať do služieb spoločenstiev farností. “Ministériá majú prijať najmä tí, ktorí sú kandidátmi na posvätný stav a chcú sa zasvätiť službe Bohu a Cirkvi,” povedal žilinský biskup, podľa ktorého Cirkev považuje za vhodné, aby kandidáti cvičením sa službe Slovu a oltáru, praxou i štúdiami, ich premeditovali. “Majú si byť vedomí povolania a s nadšením slúžiť Pánovi,” uviedol s tým, že tieto ministériá sú predstupne k prijatiudiakonátu a kňazstva.

Lektor je podľa Mons. Tomáša Galisa ten, ktorý číta Božie slovo. “Buďte čitateľmi, ale aj služobníkmi Božieho slova. Biskup sa spolieha na vaše osobné poznanie Božieho slova, aby ste ho tak mohli ohlasovať aj druhým, v prvom rade však svojím životom,” zdôraznil. Akolyta je podľa prekladu človek, ktorý niekoho nasleduje. Za niekým ide. “Je to Ježišov učeník. Biskup zveruje do vašich rúk živého Ježiša v hostii. Akolyta je teda človek, ktorý ide ja Ježišom a prináša ho druhým,” upozoznil Mons. Galis.

Nových lektrov a akolytov žilinský biskup vyzval, aby boli horliví v službe pri oltári. “Stále viac sa pripodobňujte Ježišovi. Týmito službami sa sami obohacujete tým, že túto službu robíte pre druhých. Týmito službami budete nadobúdať odvahu nadviazať kontakt so životom ľudí v ich rôznych situáciách. Týmito službami si posilňujete svoju vieru,” vyzval Mons. Galis, ktorý zároveň upozornil aj na potrebu misie na sociálnych sieťach. “Tie majú človeku pomôcť, aby aj cez ne mohol radosťou napĺňať druhých, keď sa cez ne prenáša Božie slovo,” dodal.

Mons. Galis ubezpečil nových lektorov a akolytov o svojich modlitbách za nich. “Modlím sa za vás a prajem vám, aby ste boli v týchto službách cirkvi na povzbudenie. “Buďte v službe horliví a radostní, aby ste každým úkonom sa stávali Božími mužmi, ktorí sa sami vtiahnu do svojho tajomstva a následne k tomu pozývali aj druhých,” ukončil príhovor Mons. Galis. Ján Očovay, ktorý sa priprtavuje na prijatie trvalého diakonátu je Pánu Bohu vďačný a je naplnený úprimnou radosťou, že mohol prijať, modlitbou požehnania otca biskupa Tomáša, ministérium akolytátu. “Je to ďalší dôležitý krok k prijatiu posvätného rádu trvalého diakonátu. “Podľa slov otca biskupa, chcem ešte viac kráčať za Pánom Ježišom, slúžiť mu a prinášať ho druhým,” povedal pre Tlačovú kanceláriu KBS. Roman Víglaský, ktorý sa rovnako pripravuje na trvalý diakonát dúfa, že prijatie ministéria akolytátu bude v prospech miestnej cirkvi. “Verím, že služba pri Pánovom oltári prehĺbi môj vzťah k Eucharistickému Kristovi,” povedal pre TK KBS.( TK KBS, rp; rp ) 20220320001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]