[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 02. 04. 2023   Meniny má Zita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na sociálnych dňoch vystúpili Rómovia, ktorí hrali pre pápeža Františka 
P:3, 19. 03. 2022 23:15, DOM

Bratislava 19. marca (TK KBS) Organizátori Európskych katolíckych sociálnych dní v Bratislave dnes pripravili pre účastníkov podujatia originálny kultúrny program. S názvom „Romaňi kereka” (Rómske koleso) pred nimi vystúpili členovia rómskeho tanečného súboru „Čiriklore” (Vtáčatá) pod vedením umeleckého vedúceho Dušana Plichtu. Ide o súbor, ktorý pôsobí pre Gréckokatolíckej rómskej misii v Čičave v okrese Vranov nad Topľou a spolupracuje s viacerými rómskymi a pastoračnými dielami naprieč východným Slovenskom. Medzi umelcami boli nielen mladí z Čičavy, ale aj z Jarovníc a Trhovišťa.  

Vo svojom polhodinovom vystúpení zobrazili slovom, spevom a tancom čriepky zo života viacgeneračnej rómskej rodiny kočovných umelcov. Väčšina z ich tancov mala premiéru na košickom sídlisku Luník IX pri príležitosti minuloročného stretnutia Svätého Otca Františka s Rómami (14. 9. 2021). Ide o výnimočné vystúpenie mladých umelcov, ktorú sú súčasťou rómskej misie, uviedla Renáta Ocilková, koordinátorka Konferencie biskupov Slovenska pre napomáhanie pastorácie Rómov. K dispozícii je na YouTube kanáli Konferencie biskupov Slovenska. 

Cirkev na Slovensku sa prostredníctvom kňazov, rehoľníkov a laikov venuje Rómom po duchovnej, formačnej, vzdelanostnej, sociálnej a osobnostnej stránke. Jej skúsenosti potvrdzujú, že obnova života Rómov založená na zmene zmýšľania má konkrétne dôsledky v ich osobnom živote a v spoločnosti tejto minority, ale aj majoritnej spoločnosti po stránke kultúrnej, vzdelanostnej, sociálnej/vzťahovej a ekonomickej. Pod vplyvom formácie dochádza k ochote prevziať zodpovednosť za svoje konanie, prevziať zodpovednosť za svoju rodinu, uplatniť sa nielen v miestnej rómskej komunite, ale aj na trhu práce.

Druhou časťou programu bol film o príbehu priateľstva Silva Krčméryho a Vladimíra Jukla, ktorí zohrali dôležitú úlohu v rozvoji duchovného života a v boji proti totalite v Československu. 

K správe bolo vydané FOTO.( TK KBS, ml; ml ) 20220319010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]