[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 03. 2023   Meniny má Soňa      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František vydal apoštolskú konštitúciu Praedicate Evangelium o Rímskej kúrii
P:3, 19. 03. 2022 16:15, ZAH

Vatikán 19. marca (RV) Svätý Otec František dnes, na Slávnosť sv. Jozefa, ženícha Panny Márie, promulgoval text Apoštolskej konštitúcie Praedicate Evangelium o Rímskej kúrii a jej službe Cirkvi vo svete, ktorá vstúpi do platnosti 5. júna 2022, na slávnosť Zoslania Ducha Svätého. Ako informuje Tlačové stredisko Svätej stolice, „vstupom do platnosti tejto apoštolskej konštitúcie bude v celosti zrušená a nahradená Apoštolská konštitúcia Pastor bonus a týmto spôsobom akt reformy Rímskej kúrie nadobudne kompletnú formu“.

V pondelok 21. marca o 11.30 bude vo vatikánskom Tlačovom stredisku predstavia novú apoštolskú konštitúciu na tlačovej konferencii kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, Mons. Marco Mellino, sekretár Rady kardinálov a páter Gianfranco Ghirlanda SJ, emeritný profesor Fakulty kánonického práva Pápežskej Gregorovej univerzity.

Čo prináša nová apoštolská konštitúcia o Rímskej kúrii Hlásajte evanjelium

Apoštolská konštitúcia Praedicate Evangelium (Hlásajte evanjelium) obsahuje a systematizuje mnohé reformy, ktoré sa už v posledných rokoch uskutočnili, a dáva Rímskej kúrii misijnejšiu štruktúru, aby bola čoraz viac v službe partikulárnych cirkví a evanjelizácie.

Jedným z prvkov je vytvorenie Dikastéria pre evanjelizáciu spojením Kongregácie pre evanjelizáciu národov a Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu. Prinášame stručný pohľad na nový dokument od Andreu Tornielliho a Sergia Centofantiho v ich článku publikovanom v talianskej sekcii Vatican News:

Je plodom dlhého procesu načúvania, ktorý sa začal generálnymi kongregáciami, ktoré predchádzali konkláve v roku 2013.  Praedicate Evangelium s rozsahom 250 článkov nahrádza apoštolskú konštitúciu Pastor bonus, ktorú promulgoval Ján Pavol II. 28. júna 1988 a v platnosti bola od 1. marca 1989.  

Ako bolo spomenuté, text je výsledkom dlhej kolegiálnej práce, ktorá sa začala na stretnutiach pred konkláve v roku 2013, spolu s Radou kardinálov, ktorá sa stretávala od októbra 2013 až do februára tohto roka, a pokračovala pod vedením pápeža s rozmanitým ďalším prispením od cirkví z celého sveta.

Je potrebné zdôrazniť, že nová apoštolská konštitúcia právne vyjadruje reformný proces, ktorý sa už takmer v plnej miere realizoval počas posledných deviatich rokov prostredníctvom zlúčení a úprav, ktoré viedli k vytvoreniu nových dikastérií. V texte dokumentu sa zdôrazňuje, že „Rímska kúria sa skladá zo Štátneho sekretariátu, dikastérií a orgánov, ktoré sú si právne rovné“.

Medzi najvýznamnejšiu novosť, ktorú dokument v tomto smere obsahuje, patrí vznik Dikastéria pre evanjelizáciu, ktoré je zjednotením Kongregácie pre evanjelizáciu národov a Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie, pričom obaja vedúci oddelení sa stanú pro-prefektmi, pretože prefektúra tohto nového dikastéria je vyhradená pápežovi. V dokumente sa uvádza: „Dikastériu pre evanjelizáciu predsedá priamo rímsky pápež“.

Novosťou je taktiež zriadenie Dikastéria pre charitatívnu službu, reprezentovanú úradom Apoštolskej charity (Elemosineria Apostolica), ktorá tak získava významnejšiu úlohu v Rímskej kúrii. V dokumente čítame: „Dikastérium pre charitatívnu službu, nazývané aj Apoštolská charita, je osobitným vyjadrením milosrdenstva a vychádzajúc z možností pre chudobných, zraniteľných a vyraďovaných, vykonáva v ktorejkoľvek časti sveta dielo podpory a pomoci voči nim v mene Rímskeho Pontifika, ktorý v prípadoch osobitnej núdze alebo inej potreby určuje osobne pomoc, ktorá bude pridelená.“

Apoštolská konštitúcia Praedicate Evangelium ponajprv prezentuje dikastériá v nasledujúcom poradí: pre evanjelizáciu, pre náuku viery a pre charitatívnu služby. Ďalšie zlúčenie sa týka Komisie pre ochranu maloletých, ktorá sa stáva súčasťou Dikastéria pre náuku viery, pričom naďalej funguje podľa vlastných noriem a má vlastného predsedu a sekretára.

Jedna podstatná časť dokumentu sa týka všeobecných princípov. V preambule sa pripomína, že každý kresťan je misionárskym učeníkom.

Medzi základné všeobecné princípy patrí špecifikácia, že každý – teda aj laik či laička – môže byť vymenovaný do riadiacich funkcií v Rímskej kúrii na základe zástupnej moci Petrovho nástupcu.

V dokumente sa píše: „Každý kresťan je na základe krstu učeníkom-misionárom v tej miere, v akej sa stretol s Božou láskou v Ježišovi Kristovi. Nemôže sa to nezohľadniť v aktualizovaní Rímskej kúrie, ktorej reforma preto musí zabezpečiť zapojenie laičiek a laikov aj do riadiacich a zodpovedných funkcií.“

Okrem toho sa zdôrazňuje, že Rímska kúria je nástrojom v službe Rímskeho biskupa aj pre potreby univerzálnej Cirkvi, a teda aj biskupstiev a miestnych cirkví. Ako čítame v texte, „Rímska kúria nestojí medzi pápežom a biskupmi, ale slúži obom, spôsobmi zodpovedajúcimi ich povahe“. Ďalší významný bod sa týka spirituality, keď dokument píše, že členovia Rímskej kúrie sú tiež „misionárskymi učeníkmi“. Zvlášť sa zdôrazňuje synodalita ako bežný spôsob práce Rímskej kúrie, ako proces, ktorá už prebieha a ktorý treba stále viac rozvíjať.

Ďalšími aspektmi obsiahnutými v dokumente sú zdôraznenie definície Štátneho sekretariátu ako „pápežského sekretariátu“, presunutie Personálneho oddelenia kúrie pod Ekonomický sekretariát (Segreteria per l’Economia – SPE), ako aj usmernenie, že Správa majetku Apoštolskej stolice (APSA) musí byť činná cez aktivity vlastné Inštitútu pre náboženské diela.

Napokon sa stanovuje, že pre klerikov a rehoľníkov slúžiacich v Rímskej kúrii je mandát v úradoch Rímskej kúrie päťročný a môže byť obnovený na druhé päťročné obdobie, po ktorého uplynutí sa dotyční vrátia do diecéz alebo komunít, ku ktorým patria.

Text Apoštolskej konštitúcie Praedicate Evangelium (v talianskom jazyku)( TK KBS, RV zk, mh, jb; ml ) 20220319007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]