[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 03. 2023   Meniny má Adrián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európski biskupi privítali pozvanie pápeža k zasväteniu Ruska a Ukrajiny
P:3, 19. 03. 2022 11:15, DOM

Bratislava 19. marca (TK KBS) Európski biskupi vítajú pozvanie pápeža Františka adresované biskupom sveta a ich kňazom, aby sa k nemu pripojili v modlitbe za mier a v zasvätení a zverení Ruska a Ukrajiny Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Predsedovia Rady európskych biskupských konferencií (CCEE), Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) a Konferencie biskupov Slovenska to uviedli vo vyhlásení v rámci Európskych katolíckych sociálnych dní v Bratislave.

-

Zasvätenie a zverenie Ruska a Ukrajiny Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Európski biskupi vítajú pozvanie pápeža Františka.

Z Bratislavy, kde sa konajú tretie Európske katolícke sociálne dni, s radosťou vítame pozvanie pápeža Františka biskupom sveta a ich kňazom, aby sa pripojili k modlitbe za mier a k zasväteniu a zvereniu Ruska a Ukrajiny Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.

Denne sa modlíme za mier na Ukrajine a na celom svete a prosíme Boha o milosrdenstvo. Modlíme sa k Pánovi, ktorý na tejto zemi pretrpel umučenie, podstúpil smrť a vstal z mŕtvych, aby všetkým, ktorí prišli o život vo vojne, daroval večné odpočinutie. Aby utešil ich rodiny, chránil tých, ktorých životy sú ohrozené a ktorí utekajú pred násilím. Aby obdaroval hojným požehnaním všetkých, ktorí prejavili solidaritu s trpiacimi a zraniteľnými.

Naše srdcia sú ranené bolesťou, keď počúvame ľudí trpiacich vojnovým šialenstvom, ktorého tragické následky máme pred očami. Zároveň sme dojatí solidaritou veľkého počtu rodín a jednotlivcov ponúkajúcich útočisko a pomoc tým, ktorí potrebujú ochranu. Vyzývame národné a európske inštitúcie, aby toto úsilie primerane podporili.

Európski biskupi sa pripájajú k naliehavej výzve pápeža Františka: "Vojna je zlyhanie politiky a ľudstva, hanebný ústup, porážka mocností zla. Nezastavme sa pri teoretických diskusiách, ale nadviažme kontakt so zraneniami, dotknime sa tela toho, kto podstupuje škody." (Fratelli tutti, 261).

Presne pred sto rokmi, keď svet zachvátila pandémia, vypukli dve strašné svetové vojny. Nech sa táto história nezopakuje! V súlade s neustálymi výzvami Svätej stolice, že "nikdy nie je neskoro na rokovania", sa modlíme a naliehavo žiadame o návrat k rokovaniam o mierovom riešení.

Pôstne obdobie je pre kresťanov časom pokánia a obrátenia. Teraz je čas na zmenu smeru, na uzdravenie sveta. Je tu čas, aby sme konečne opustili logiku nepriateľstva, ktorá sa snaží o konfrontáciu, a namiesto toho sa vydali na cestu k ľudskému bratstvu.

J. Em. kardinál Jean-Claude Hollerich SJ
Arcibiskup Luxemburgu, predseda COMECE

J. Ex. Mons. Gintaras Grušas
Arcibiskup Vilniusu, predseda CCEE

J. Ex. Mons. Stanislav Zvolenský
Bratislavský arcibiskup, predseda Konferencie biskupov Slovenska

-( TK KBS, ml; ml ) 20220319002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]