[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 03. 2023   Meniny má Blahoslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Európskych katolíckych sociálnych dňoch pripravili modlitbu za mier
P:3, 18. 03. 2022 23:15, DOMFoto: Peter Zimen


Bratislava 19. marca (TK KBS) Na Európskych katolíckych sociálnych dňoch, ktoré sa konajú v týchto dňoch na Slovensku, pripravili ekumenickú modlitbu za mier. V Katedrále sv. Martina v Bratislave ju viedla Komunita San't Egídio, ktorá vychádza k ľuďom na periférii a stretáva v nich Krista v šiestich slovenských mestách od Bratislavy pod Košice. Dnes sa venuje službe utečencom z Ukrajiny. 

Bratislava, modlitba, mier, katedrala, Christian Krieger

Na modlitbe sa prítomným prihovoril pastor Reformovanej protestantskej cirkvi Alsaska a Lotrinska Christian Krieger, predseda Konferencie európskych cirkví. Blízkosť vojny podľa jeho slov otriaslo mnohými istotami. „Ani cirkevné kruhy nie sú ušetrené tohto hlbokého spochybňovania a otrasov. Evanjelium nás vyzýva, aby sme boli sprostredkovateľmi zmierenia a tvorcami pokoja," uviedol.

Podelil sa o „štyri lekcie" týkace sa mieru. „Prvé ponaučenie je, že mier je krehký, nenápadný," povedal. Projekt európskej integrácie, ktorý sa „v druhej polovici 20. storočia tešil bezvýhradnej podpore, od začiatku 21. storočia stal problémom. A teraz, v priebehu niekoľkých hodín, sa tento európsky projekt opäť stal riešením. Zrazu chápeme krehkosť mieru," pripomenul.

Trvalý mier si vyžaduje trvalé úsilie o zmierenie, predstavil druhú lekciu. „Na mnohých miestach európskeho kontinentu takáto rana pamäti pretrváva a treba ju zaceliť – v Sedmohradsku, Zakarpatsku, Náhornom Karabachu, Srbsku, Arménsku," pokračoval. Písanie príbehu „o týchto ranách" umožňuje podľa jeho spomienky liečiť, a tak premeniť mlčanie zbraní na trvalý mier.

„Tretím poučením je, že bez spravodlivosti nie je mier," uviedol Krieger. „Naše cirkvi a naša pastoračná činnosť sa musia naučiť prijímať a sprevádzať túžby našich súčasníkov, opustiť príliš asymetrický postoj, zdržať sa akéhokoľvek apriórneho hodnotenia, aby sme boli legitímni v etickom spochybňovaní, ktoré vykonávame v mene evanjelia Ježiša Krista," povedal.

„Pokoj nám je daný," uviedol o štvrtom poučení o mieri. „Tam, kde ľudská nenávisť a násilie podkopávajú pokoj, stavajme teda na evanjeliovom posolstve pokoja, ktoré nás pozýva dôverovať Bohu, stavajme na našej schopnosti zasadzovať sa za spravodlivosť a pokoj. Veď posolstvo, ktoré nás pozýva k dôvere v Boha, nás zároveň vyzýva, aby sme verili v tento svet a v toto ľudstvo,“ povedal.

„Nech evanjelium pokoja rezonuje v každom z nás a mobilizuje nás. Nech prinesie útechu zraneným a zarmúteným srdciam, nech povzbudí tých, ktorých sa zmocňuje nedôvera a podozrievanie, aby sa stretli navzájom, nech upokojí naše konanie a naše stretnutia a nech posilní našu nádej," povedal v príhovore Christian Krieger, predseda Konferencie európskych cirkví.

PLNÉ ZNENIE príhovoru je TU 

Bratislava, modlitba, mier, katedrala, Stanislav Zvolensky

Modlitbu sprevádzali ekumenické spevy a modlitby členov slovenskej komunity Komunita San't Egídio. Symbolickým zapálením sviečok a menovaním krajín a regiónov, ktoré sú postihnuté vojnou a násilím, prosili o dar mieru pre nich.

Ekumenickú modlitbu ukončilo požehnanie bratislavského arcibiskupa metropolitu a predsedu KBS Mons. Stanislava Zvolenského. Zúčastnili sa na nej aj predseda vlády SR Eduard Heger, predseda a podpredseda Ekumenickej rady cirkví Ivan Eľko (generálny biskup Evanjelickej cirkvi na Slovensku) a Ján Szőllős, viacerí biskupi, kňazi a laici z celej Európy a rôznych kresťanských denominácií. Pozvanie prijali aj „priatelia komunity“ - ľudia bez domova. K správe bolo vydane FOTO
_
Aktualizované( TK KBS, ml; ml ) 20220318043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]