[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec pozdravil účastníkov Európskych katolíckych sociálnych dní
P:3, 18. 03. 2022 10:30, DOM

Bratislava 18. marca (TK KBS) V Bratislave sa konajú tretie Európske katolícke sociálne dni.

Podujatie organizuje Komisia biskupských konferencií Európskej únie (COMECE), Rada európskych biskupských konferencií (CCEE)) a Konferencia biskupov Slovenska (KBS) v spolupráci s Dikastériom pre integrálny ľudský rozvoj. Predsedovi CCEE, arcibiskupovi Vilniusu Mons. Gintarasovi Grušasovi zaslal svoje posolstvo pápež František. Posolstvo Svätého Otca Františka prinášame v plnom znení.

-

Drahému bratovi Mons. Gintarasovi Grušasovi
arcibiskupovi Vilniusu a predsedovi CCEE,

pri príležitosti tretieho ročníka Európskych katolíckych sociálnych dní, ktoré organizujú spoločne CCEE, COMECE a Konferencia biskupov Slovenska od 17. do 20. marca v Bratislave Vám, drahý brat, a všetkým účastníkom zasielam svoj srdečný pozdrav.

To, čo prežívame v posledných týždňoch sa nezhoduje s tým, v čo sme dúfali po skončení ťažkej zdravotnej krízy vyvolanej pandémiou, ktorá nám dala okúsiť spolu s krehkosťou našej existencie bezmocnosť a strach. Sme otrasení tragédiou vojny, ktorá sa odohráva v srdci Európy; nikdy sme si nepomysleli, že ešte uvidíme takéto scény, pripomínajúce veľké vojnové konflikty minulého storočia. Srdcervúce volanie našich ukrajinských bratov a sestier o pomoc nás ako spoločenstvo veriacich nabáda nielen k vážnemu zamysleniu, ale aj k tomu, aby sme spolu s nimi plakali a niečo pre nich urobili, aby sme zdieľali muky národa, ktorý bol zranený vo svojej identite, dejinách a tradícii. Krv a slzy detí, utrpenie žien a mužov, ktorí bránia svoju zem alebo utekajú pred bombami, otriasajú naším svedomím. Ľudstvo je opäť ohrozené zvráteným zneužívaním moci a straníckymi záujmami, ktoré odsudzujú bezbranných ľudí k tomu, aby znášali všetky formy brutálneho násilia.

Ďakujem vám všetkým, drahí bratia v biskupskej službe, za vašu rýchlu a spoločnú reakciu, pokiaľ ide o pomoc tomuto obyvateľstvu, za zabezpečenie materiálnej pomoci, pohostinnosti a prístrešia. Neustávajme v tom a neprestávajme úpenlivo prosiť Boha i ľudí o mier. Vyzývam vás preto, aby ste sa naďalej modlili za to, aby tí, ktorí majú v rukách osud národov, využili všetky možnosti na zastavenie vojny a začatie konštruktívneho dialógu s cieľom ukončiť obrovskú humanitárnu tragédiu, ktorú vojna spôsobuje.

Dnes je naliehavejšie potrebné ako kedykoľvek predtým, aby sa preveril štýl a účinnosť politického umenia. Zoči-voči mnohým zmenám, ktorých sme svedkami na medzinárodnej úrovni, je našou povinnosťou umožniť „rozvoj svetového spoločenstva, v ktorom medzi ľuďmi a národmi žijúcimi v sociálnom priateľstve vládne bratstvo“ (encyklika Fratelli tutti, b. 154). Kiež vojna, ktorá „zanecháva svet horší“ a je zlyhaním politiky a ľudskosti, hanebnou kapituláciou pred silami zla (porov. b. 261), vyvolá v tomto zmysle opačnú reakciu, záväzok obnoviť na globálnej úrovni „architektúru“ mieru (porov. b. 231), v ktorej zohráva prvoradú úlohu Európsky dom, ktorý vznikol, aby zaistil po svetových vojnách mier.

Názov, ktorý ste zvolili pre tieto sociálne dni – Európa po pandémii: nový začiatok – nás nabáda zamyslieť sa nad zmenou, ktorá prebieha v európskej spoločnosti. Toto obdobie, ešte stále ovplyvnené pandémiou, prinieslo významné sociálne, ekonomické, kultúrne a dokonca aj cirkevné zmeny. V tejto situácii poznačenej utrpením narástol strach, prehĺbila sa chudoba a znásobila osamelosť; zatiaľ čo mnohí stratili prácu a žijú v neistote, všetkým sa zmenil spôsob stretávania sa s druhými. V tomto kontexte sa ani život Cirkvi nevyhol mnohým ťažkostiam, najmä kvôli obmedzeniu pastoračných aktivít.

Ako kresťania a ako európski občania máme odvážne uskutočňovať to, čo povedal jeden z veľkých otcov zakladateľov Európskeho spoločenstva Alcide De Gasperi, keď hovoril o „spoločnom dobre našej európskej vlasti, našej domoviny Európy“ (Príhovor na Európskej parlamentnej konferencii, 21. apríla 1954). Áno, Európa a národy, ktoré ju tvoria, nie sú proti sebe a budovať budúcnosť neznamená vytvárať uniformitu, ale ešte väčšmi sa zjednocovať pri súčasnom rešpektovaní odlišností. Obnoviť spoločný dom pre kresťanov znamená „stať sa remeselníkmi spoločenstva, tkáčmi jednoty na každej úrovni: nie pomocou stratégie, ale prostredníctvom evanjelia“ (Homília pri svätej omši s CCEE, 23. septembra 2021). Inými slovami, musíme znovu začať od samého srdca evanjelia: od Ježiša Krista a jeho zachraňujúcej lásky. Toto je stále nová zvesť, ktorú treba prinášať svetu predovšetkým prostredníctvom svedectva života, ukazujúceho krásu stretnutia s Bohom a krásu lásky k blížnemu.

Dobre to vyjadruje obraz, ktorý ste vybrali za logo týchto dní: svätý Martin z Tours, ktorý rozrezáva svoj plášť na dve časti, aby ho dal chudobnému. Pripomína nám to, že láska je konkrétnou blízkosťou, zdieľaním a starostlivosťou o druhého. Tí, čo milujú, prekonávajú strach a nedôveru voči tým, ktorí prichádzajú na naše hranice hľadať lepší život: ak je prijatie, ochrana, sprevádzanie a integrácia toľkých bratov a sestier, ktorí utekajú pred konfliktom, hladom a chudobou, správne a ľudské, o to viac je to kresťanské. Múry, ktoré v Európe ešte stoja, by sa mali premeniť na brány prístupu k dedičstvu jej histórie, viery, umenia a kultúry; mal by sa podporovať dialóg a sociálne priateľstvo, aby sa vzmáhalo ľudské spolužitie založené na bratstve.

Drahý brat, zverujem Vašu prácu materinskému príhovoru Matky Cirkvi a Kráľovnej pokoja a tiež ochrane svätých patrónov Európy. Zo srdca Vám žehnám a prosím Vás, aby ste sa za mňa naďalej modlili.

Rím, pri sv. Jánovi v Lateráne, 15. marca 2022

František



( TK KBS, fr; ml ) 20220318027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]