[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor predsedu KBS na Európskych sociálnych dňoch v Bratislave
P:3, 18. 03. 2022 10:30, DOM

Bratislava 18. marca (TK KBS) V Bratislave pokračujú Európske sociálne dni. Hostí privítal bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský. Príhovor prinášame v plnom znení.

Eminencie, Excelencie, vážená pani prezidentka, milí priatelia, dámy a páni,

dovoľte mi privítať vás v mene Konferencie biskupov Slovenska na podujatí, ktoré organizujeme spoločne s CCEE (Radou biskupských konferencií Európy) a COMECE (Komisiou biskupských konferencií Európskej únie), a ktoré nesie názov 3. Európske katolícke sociálne dni. Schádzame sa v hlavnom meste Slovenska, v Bratislave, aby sme hovorili o novom začiatku - o Európe za hranicami pandémie.

Chceme v týchto dňoch uvažovať nad tým, ako môžu kresťania účinne napomáhať solidarite a sociálnej spravodlivosti v európskej spoločnosti. Zároveň je toto naše stretnutie neplánovane poznačené udalosťami, ktoré sledujeme na Ukrajine. Téma vojnového konflitku a jeho dôsledkov, predovšetkým zo sociálneho hľadiska, z pohľadu prijatia a pomoci trpiacim, z pohľadu konkrétnej kresťanskej solidarity sa v tomto ohľade stale mimoriadne aktuálnou.

Včera sme naše podujatie otvorili duchovne, bohoslužbou v katedrále sv. Martina: jej súčasťou bola aj modlitbová procesia so sviečkami, na vyjadrenie našich prosieb k Všemohúcemu Bohu o spravodlivosť a pokoj, o mier na Ukrajine, o pokoj na celom svete. V tomto duchu modlitby a prosby o Božie milosrdenstvo chceme pokračovať aj počas celého nášho európskeho stretnutia tu v Bratislave.

Zároveň chceme v tomto našom priestore uvažovať nad novými inciatívami, ktoré budú potrebné, aby sme do života kresťanských spoločenstiev konkrétnym spôsobom uvádzali posolstvo evanjelia. Veľmi srdečne vás teda vítam, všetkých ctených hostí, delegátov biskupských konferencií, prednášajúcich odborníkov z prostredia Cirkvi aj občianskej spoločnosti, účastníkov tu v sále ako aj tých, ktorí ste s nami spojení prostredníctvom internetového vysielania. Je pred nami niekoľko intenzívnych dní, ktoré iste prinesú cenné podnety pre naše európske spoločenstvo.

Vzhľadom na to, že toto podujatie konáme v Bratislave, zvolili sme preň logo, ktoré vyjadruje spojenie miestneho cirkevného spoločenstva so sv. Martinom: je patrónom Bratislavskej arcidiecézy. Azda najčastejšie zobrazovaná scéna z jeho života ho ukazuje ešte ako vojaka, ktorý sa delí s chudobným, uzimeným človekom o plášť. Nie je mu ľahostajná bieda, vníma ju a neváha konkrétnym spôsobom prejaviť lásku. Nemá nič navyše, no delí sa aj s tým čo má, aby zmiernil utrpenie. Nelipne na svojom pohodlí, keď vidí brata v Kristovi, ktorý je v núdzi. Neskôr vo sne spoznáva, že ten, ktorému prejavil milosrdenstvo, bol samotný Ježiš Kristus, syn Boží, ktorý sa stal človekom, aby nás vykúpil. Tento obraz je veľmi aktuálny pre našu situáciu.

Stoja pred nami výzvy, ktoré si budú žiadať, aby sme konkrétnym spôsobom konali, aby sme podelili, aby sme nechceli za každú cenu chrániť svoje pohodlie, keď vidíme utrpenie druhých. Zároveň ako veriaci kresťania nesmieme v snahe o konkrétnu pomoc zabudnúť na duchovnú oblasť, na službu Bohu, ktorá nášmu úsiliu dáva konečný cieľ a zmysel.

Stoja pred nami výzvy, ktoré si vyžadujú jedno i druhé. V duchu povzbudení Svätého Otca Františka sa chceme nepoddať kultúre nezáujmu, ale budovať kultúru, ktorá slúži životu, ktorá je inšpirovaná evanjeliom a všíma si aj toho najbiednejšieho, nikoho neskartuje, nikoho nenecháva pozadu.

Verím, že nasledujúce dni nám ponúknu dobrú príležitosť pre napredovanie na tejto ceste, na ktorej nech nás vedie a sprevádza náš Pán. Ďakujem pekne!( TK KBS, sz; ml ) 20220318026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]