[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 03. 2023   Meniny má Adrián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Košická arcidiecéza poskytla ubytovanie pre 2 550 ľudí z Ukrajiny
P:3, 17. 03. 2022 15:14, DOM

Košice 17. marca (TK KBS) Košická arcidiecéza poskytla po vypuknutí vojny prechodné či trvalé ubytovanie a stravu pre vyše 2 550 ľudí z Ukrajiny, informoval tajomník košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera Jozef Kmec. 

Prehľad ubytovania v arcidiecéze 

Domček bl. Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom (kapacita 60) – ubytoval už 420 ľudí, teraz je tam aj centrum pre 100 dobrovoľníkov na hraniciach. 

Kňazský seminár sv. Karola Boromejského v Košiciach (kapacita 60 – 21 izieb vyčlenili predstavení seminára) – ubytovali už 130 prevažne matiek s deťmi, o ktoré sa starajú seminaristi. Tým čo zostávajú na dlhšie (okolo 28 ľudí) vybavujú štatút azylanta, hľadajú zaradenie do pracovného pomeru a pre ich deti školu a zdravotnú starostlivosť.

Pútnický dom bl. Anny Kolesárovej v Obišovciach (kapacita 45) – ubytoval už 120 matiek s deťmi, starajú sa aj o ďalší transfer.

Cirkevné centrum voľného času a fara v Snine (z hraničného priechodu v Ubli) ubytovala už 45 ľudí.

Spoločenstvo Koinonia Ján Krstiteľ vo Vyšnom Klátove (kapacita 30) – naši diecézni kňazi tam ubytovali 70 utečencov

Vo farských budovách 42 farárov (hlavne v Košiciach a okolí Košíc) už ubytovali 481 ľudí a u veriacich v ich domoch a bytoch ubytovali 1284 ľudí.

Finančná a materiálna pomoc 

Košická arcidiecéza, ktorej hranice susedia s Ukrajinou na všetkých troch hraničných priechodoch, už od začiatku vypuknutia vojnového konfliktu pomáha zmierňovať dopady tejto tragédie predovšetkým formou priamych finančných zbierok alebo zbierok materiálnej pomoci, ktorú transferujeme za východnú hranicu pomocou Arcidiecéznej charity Košice v spolupráci s Caritas – Spes Rímskokatolíckej cirkvi na Ukrajine. Košická charita slúži priamo na hraničnom priechode Veľké Slemence. 

„Okrem toho sa do dobrovoľníckej služby na hraniciach zapája pravidelne 11 našich kňazov a veľké množstvo laikov i rehoľných sestier. 

Ďalším miestom kde slúžia naši dobrovoľníci sú vlakové stanice v Michalovciach a Košiciach. Priamo v riadení krízové štábu Košického samosprávneho kraja a mesta Košice máme ľudí kompetentných za logistiku našej databázy dobrovoľníkov (okolo 600 ľudí) a tiež logistiku našich ubytovacích kapacít pre utečencov z Ukrajiny.

Od prvého dňa konfliktu, teda od 24. februára 2022, prijímame utečencov v našich farách, farských priestoroch, školách, pastoračných centrách a pútnických domoch, a motivujeme aj našich veriacich, aby boli pripravení prijať ľudí vo svojich príbytkoch. Naša arcidiecéza má 221 farností a 592.000 veriacich," dodal Jozef Kmec. 

Utečencov prijímajú aj rehoľné spoločenstvá v našej arcidiecéze: uršulínky, vincentky, sestry z Congregatio Iesu, dominikáni, saleziáni a karmelitáni.

Pomoc z koncertu 

V nedeľu 13. marca 2022 v košickej katedrále zorganizovali koncert v priamom prenose verejnoprávnej RTVS, kde mohli aj diváci prispieť formou darcovskej SMS – správy pre Maltézsku pomoc Slovensko.  Do darcovskej SMS pre Ukrajinu sa môžu ľudia zapojiť do 27. apríla, informoval Jozef Kmec.
„Ide o verejnú zbierku Maltézskej pomoci Slovensko, ktorá je registrovaná Ministerstvom vnútra a realizovaná prostredníctvom DMS systému, ktorý spravuje Fórum donorov. Stačí poslať SMS správu v tvare DMS UKRAJINA na číslo 877 v sieti všetkých mobilných operátorov. Cena darcovskej SMS je 2 eurá,“ upozornil Kmec.

Vďaka SMS podporia záujemcovia humanitárnu pomoc pre utečencov z Ukrajiny utekajúcich pred hrozbou vojny podľa aktuálnych požiadaviek na celom Slovensku a poskytnutie potrebnej starostlivosti. Túto možnosť mohli po prvýkrát prejaviť uplynulý víkend počas benefinčného koncertu pre Ukrajinu v košickom Dóme sv. Alžbety v Košiciach. Naživo ho priniesla RTVS, nájsť sa dá v archíve.

Organizátorom koncertu bola Košická arcidiecéze a záštitu nad ním prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Hostiteľom večera bol košický arcibiskup metroplita Mons. Bernard Bober.

TK KBS informoval Jozef Kmec( TK KBS, jkm, ml; pz ) 20220317031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]