[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 03. 2023   Meniny má Blahoslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sociálna subkomisia KBS pripravila videá a zoznam dobročinných aktivít 
P:3, 16. 03. 2022 09:35, DOMBratislava 16. marca (TK KBS) Predstaviť a ukázať vybrané sociálne iniciatívy je cieľom videí, ktoré pripravila pre  účastníkov Európskych sociálnych katolíckych dní Sociálna subkomisia Konferencie biskupov Slovenska (KBS). K dispozícii sú na YouTube kanáli komisie. 

„Na podujatí, ktoré bude od štvrtku do nedele v Bratislave, budú hostia debatovať na tému Európa za hranicami pandémie: nový začiatok. Účastníci budú diskutovať o troch prechodoch - demografickom prechode súvisiaciom s rodinným životom, druhým je technologický a digitálny prechod a do tretice je to prechod ekologický. Rozhodli sme sa preto tieto témy sociálnych dní priblížiť v našej realite," hovorí TK KBS Katarína Hulmanová, tajomníčka Sociálnej subkomisie KBS. 

Tému sociálnych výziev a náčrt možnej cesty obnovy predstavujú v dvoch videách - ide o Gréckokatolícku charitu Prešov a Domov sv. Jána z Boha v Spišskom Podhradí. Otázky demografických zmien a rodinného života, rozdielov medzi vidiekom a mestom uchopili Martin Mekel a manželia Lazoríkoví z Gréckokatolíckej rómskej misie. Na technologickú a digitálnu transformáciu sa pozreli zo svojho uhla pohľadu kňaz Branislav Kožuch, predseda občianskeho združenia V.I.A.C. z Oravy a sestry Congregatio Jesu z komunity v Jarovciach. Tému ekologickej premeny v prospech všetkých predstavil Martin Dado, zodpovedný za komunitu odkázaných na pomoc v Ambrošovom Laze pri Bzovíku.

„Videami chceme priblížiť aspoň malý kúsok obrovského dobra, ktoré tieto a nespočetné iné iniciatívy konajú na celom Slovensku," dodala Hulmanová. „Spočiatku jednoduché natáčanie sa pre mňa hneď pri prvom rozhovore zmenilo na inšpiratívne dobrodružstvo. Zakaždým som si myslel, že predsa viem, akú máme tému a čomu sa jednotlivé organizácie a ľudia na papieri venujú. No po každej návšteve som ostal omráčený príbehmi, ktoré títo hrdinovia zažívajú, ich kreativitou pri riešení najrôznejších situácií a vytrvalosťou, ktorá prináša skutočné ovocie," uviedol o natáčaní videí kameraman Michal Smoleň.  

Subkomisia KBS zároveň pripravila zoznam dobročinných katolíckych iniciatív. Ide o bližšie informácie a odkazy na prácu katolíckej charity, reholí, spoločenstiev, hnutí, združení a rómsku pastoráciu.

„Sú to tí, ktorí sú v prvej línii služby odkázaným u nás. Patrí im naša chvála a vďaka za to, čo robia. Veľakrát na úkor svojho vlastného času, veľakrát bez toho, aby počuli obyčajné ďakujem. Stoja na čele apoštolátu solidarity a úcty k človeku. Sú blízko pri človeku a vždy s človekom. Ďakujem im za ich službu, čas, námahu a obetu. Modlím sa za to, aby mali vždy ďalších a ďalších nasledovníkov, ktorí budú nasledovať ich kroky a pokračovať v ich diele ďalej," povedal vladyka Peter Rusnák, predseda Sociálnej subkomisie KBS. 

Zoznam dobročinných katolíckych iniciatív - v slovenskom a v anglickom jazyku.( TK KBS, khu; ml ) 20220316018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]