[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V logu apoštolskej cesty do Konga je aj endemické zviera okapia
P:3, 15. 03. 2022 13:23, ZAH

Vatikán 15. marca (RV) „Všetci zmierení v Kristovi“ – tak znie motto apoštolskej cesty do Konžskej demokratickej republiky naplánovanej na 2. - 5. júla 2022. Vatikánske tlačové stredisko zverejnilo aj logo prvej etapy 37. apoštolskej cesty pápeža Františka, ktorá ho zavedie do hlavného mesta Kinšasy a do Gomy v provincii Severné Kivu. Druhou etapou africkej cesty bude Južný Sudán.

Logo zverejnené v pondelok 14. marca znázorňuje siluetu krajiny vo farbách štátnej vlajky – modrej, žltej a červenej. Žltá predstavuje bohatstvo krajiny, jej fauny, flóry, ako aj podzemných zdrojov. Červená je symbolom početných mučeníkov, ktorí tu vylievajú krv dodnes, najmä vo východnej časti krajiny. Modrá farba predstavuje pokoj - najvrúcnejšiu túžbu každého obyvateľa Konžskej demokratickej republiky.

„Všetci zmierení v Kristovi“

 

Namiesto západnej hranice krajiny logo zobrazuje modrý kríž. Je symbolom úcty obyvateľov k Panne Márii prinášajúcej modlitby celého národa Kristovi Spasiteľovi, ktorý je jeho silou.

Pod krížom sa nachádza symbol bratstva - Božieho daru. Ide o siluety troch zjednotených postáv rozličných veľkostí. Postavy sú zobrazené v pohybe znázorňujúcom dynamiku konžského ľudu, ktorý sa raduje z očakávanej návštevy Svätého Otca. Pri kríži sa nachádza i postava pápeža Františka so širokým úsmevom a žehnajúcou rukou.

Textová časť loga obsahuje motto apoštolskej návštevy: „Všetci zmierení v Kristovi“.

Prírodné bohatstvo krajiny

 

Súčasťou loga je aj niekoľko symbolov bohatej biodiverzity krajiny. Pozornosť priťahuje najmä okapia – zviera typické pre Konžskú demokratickú republiku. Výzorom pripomína na pol zebru, na pol žirafu. Ide o endemický druh, nežije v žiadnej inej krajine.

Logo ďalej zobrazuje vrchy, ktoré sa nachádzajú po celej krajine, no najmä v jej východnej časti s veľkým vulkánom. Z hôr na logu sa vinie rieka Kongo symbolizujúca bohatstvo vôd a jazier. Nechýba tu ani strom predstavujúci skutočne bohatú flóru krajiny.

Súčasťou loga je palmová vetvička symbolizujúca mučeníctvo zakorenené v histórii krajiny, ako i nádej, ktorú predstavuje návšteva Svätého Otca.( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220315038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]