[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2024   Meniny má Urban      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Talianski podnikatelia u pápeža: „Duša pre sociálne cítenie“
P:3, 15. 03. 2022 13:15, ZAH

Vatikán 15. marca (RV) Pápež František prijal v pondelok 14. marca skupinu talianskych podnikateľov, ktorí sa snažia podporovať kultúru sociálnej zodpovednosti v podnikaní. Povzbudil ich v ich úsilí o to, aby ekonomika bola „konkrétna, nie tekutá alebo plynná, ako to hrozí v prípade financií“. Pápež sa dotkol aj súčasnej vojnovej drámy na Ukrajine, ktorá ukazuje, že „tí, ktorí spravujú osudy národov, sa ešte nepoučili z tragédií 20. storočia“.

Pri príležitosti 20. výročia vzniku združenia s talianskym názvom „Anima per il sociale nei valori d’impresa“ (Duša pre sociálne cítenie v hodnotách podnikania), ktorého cieľom je etická a sociálna podpora podnikania v Taliansku, navštívilo viac ako 50 jej členov Vatikán, pričom ich prijal i pápež František.

Svätý Otec prítomných podnietil najprv k úvahe nad slovom „duša“ v názve ich združenia: dáva nám to „myslieť na realitu, ktorá nemá vlastnú viditeľnosť, ale zvnútra stimuluje a motivuje vaše pracovné prostredie“. Ďalej sa s pápežom zamysleli nad rozličnými krízami, ktoré majú ľudstvo posúvať vpred, ale svet sa riadi po svojom:

„Dnes, kladúc dôraz na spoločné dobro, je potrebné, aby sa politika a ekonomika v neustálom vzájomnom dialógu pevne postavili do služby života, ľudského života a života stvorenstva, nášho spoločného domova (porov. Laudato si‘, 189), a nie do služby ne-života alebo smrti, ako sa to, žiaľ, niekedy stáva.

Veľká finančná kríza v rokoch 2007 - 2008 nás mala prinútiť k tomuto smerovaniu. Áno, reakcia bola pozitívna, ale zdá sa mi, že svet sa v podstate naďalej riadil a naďalej riadi zastaranými kritériami. Nehovoriac o geopoliticko-vojenskej sfére, kde rôzne regionálne vojny a najmä prebiehajúca vojna na Ukrajine ukazujú, že tí, ktorí spravujú osudy národov, sa ešte nepoučili z tragédií 20. storočia.“

Svätý Otec ďalej v súvislosti s eticko-sociálnymi kritériami podnikania poznamenal, že „ak chceme, aby bol svet budúcnosti obývateľný a hodný človeka, je potrebné, aby sa hospodárstvo stalo slobodnejším od moci finančníctva a tvorivejšie hľadať formy výroby orientované na integrálnu ekológiu“. Ekonomika tak má byť konkrétna, nie „tekuta“ alebo „plynná“, pripomenul pápež a v tejto súvislosti odkázal prítomných na svoju knihu „Snívajme“(Let us Dream), v ktorej sa zamýšľa aj nad touto problematikou.

Na záver stretnutia pápež František členom združenia „Duša pre sociálne cítenie v hodnotách podnikania“ dal radu, ako byť naozaj „dušou“:

„Dovoľte mi, napokon, dať vám jednu „biskupskú“ radu: ak chcete byť „dušou“ vo svete podnikania, nezabúdajte sa starať o svoju vlastnú dušu, tú, ktorú máme od Boha.“( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20220315037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]