[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 03. 2023   Meniny má Soňa      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Charita otvára Pôstnu krabičku, Katolícke hnutie žien akciu Podeľme sa
P:3, 14. 03. 2022 14:49, DOM

Bratislava 14. marca (TK KBS) V pôstnom období sa môžu záujemcovia opäť zapojiť do Pôstnej krabičky Slovenskej katolíckej charity a akcie Podeľme sa Katolíckeho hnutia žien Slovenska.

Pôstnu krabičku podporí film Príbehy z krabičky

Slovenská katolícka charita (SKCH) pozýva deti, rodiny, seniorov či spoločenstvá k zapojeniu sa do kampane Pôstna krabička. Jej symbolom je papierová krabička, ktorá slúži na vyjadrenie solidarity s chudobnými na africkom kontinente. Dokumentárny film Príbehy z krabičky túto solidaritu zachytáva.

Počas pôstneho obdobia má Božia milosrdná láska v každom z nás priestor na premenu srdca i okolia cez modlitbu, pôst a almužnu. SKCH preto ponúka dať zriekaniu sa v pôste konkrétny zmysel a vložiť ho vo forme štedrosti do Pôstnej krabičky. Ako vravievala Matka Tereza: „Človek nežije iba z lásky, ktorú prijíma, ale hlavne z tej, ktorú daruje.“

Anna Alum – tvár kampane aj filmu

Tvárou kampane je stredoškoláčka Anny Alum, ktorá našla nový, hoci, dočasný domov v centre Nepoškvrneného Srdca Panny Márie v Ugande. SKCH postavila toto centrum pre deti s ochorením HIV len vďaka solidarite darcov zo Slovenska. „Anna je inšpiráciou pre mladšie deti. Keď sem prišla, nevedela ani lokálny jazyk a v škole sa jej vôbec nedarilo. Dnes je najlepšou žiačkou v triede,“ ozrejmuje Petra Janíková, dobrovoľníčka SKCH, ktorá jej pomáhala s doučovaním. Annin príbeh je jeden z mnohých, ktorí si môžu diváci pozrieť 8. apríla o 17:25 na obrazovkách TV Lux vo filme Príbehy z krabičky.

Pozrieť si ho bude možné tiež v repríze a archíve televízie. Po premiére ho SKCH pošle darcom, ktorí odoberajú newsletter Pôstnej krabičky.

Cieľom SKCH v Afrike je vytvárať príležitosti na dôstojný život

Počas roku 2022 chce SKCH pokračovať v starostlivosti o všestranný rozvoj chudobných deti v centrách v Ugande a Rwande so zreteľom na siroty a polosiroty. Zrekonštruuje škôlku v ugandskej dedinke Arra a do škôlky v Unne prijme nové deti. Plánuje tiež pokračovať v remeselných kurzoch pre mladých mužov a ženy. Po dobrých skúsenostiach z minulého roka vyškolí ďalšie rodiny v okolí Adjumani na severe Ugandy v zlepšených spôsoboch pestovania kukurice, ryže či fazule. Rodiny vytvoria skupiny, kde budú spoločne pracovať a sporiť si na svoje základné potreby. V spolupráci s rwandskou diecéznou charitou Cyangugu podporí deti so zdravotným znevýhodnením. Ich rodiny získajú prístup k lekárskym vyšetreniam, liekom a dostanú hospodárske zvieratá.

Pôstnu krabičku si môžete objednať

Obálky, v ktorých nájdete papierovú krabičku, brožúru s informáciami o podporovaných projektoch i svedectvami o význame práce SKCH na africkom kontinente, si môžu veriaci vyzdvihnúť v predsieňach kostolov od 14. marca alebo požiadať o zaslanie cez formulár na www.postnakrabicka.sk, tel: 0910 852 474.

TK KBS informovala Monika Molnárová

Akcia Podeľme sa! 2022: „Teplo pre naše domovy“

Katolícke hnutie žien Slovenska pozýva zapojiť sa aj v tomto pôstnom období do 16. ročníka akcie Podeľme sa! 2022. Zložitá epidemiologická situácia súvisiaca s covidom -19 na Slovensku pokračuje. Okrem toho sa k nej pridružilo to, čo nás ani vo sne nenapadlo, vojna u našich susedov na Ukrajine. Preto obľúbené podujatie Podeľme sa! 2022 organizujeme opäť prevažne v on-line priestore, no podľa okolností - ak to epidemická situácia dovolí - aj osobne formou rozdávania pôstnej polievky a delenia sa s tými, ktorí pomoc najviac potrebujú.

Z benefičnej akcie Podeľme sa! už v minulosti vznikli diela od Bratislavy cez Rajec, Ružomberok až po Jasov a Košice, ktoré núdznym slúžia roky. Keďže tieto zariadenia sú prevádzkované právnickými subjektami, cenníky za plyn a elektrinu na tento rok sú pre nich takmer likvidačné. Tieto zariadenia zažívajú nárast cien za energie o 250 – 400%. Chýbajú prostriedky na to, aby mohli ďalej fungovať, aby bolo teplo, aby tiekla teplá voda. Preto sme sa rozhodli venovať výťažok z tohtoročnej zbierky s myšlienkou  „Teplo pre náš domov“,  čím chceme zachrániť ďalšie fungovanie týchto zariadení. Mnohé sa ukazujú ako prepotrebné nielen pre naše matky s deťmi a rodiny v núdzi, ale už aj pre matky a rodiny z Ukrajiny.

Akciu Podeľme sa! 2022 s požehnaním diecéznych biskupov Slovenska, organizujú spolu Katolícke hnutie žien Slovenska a Úsmev ako dar. Počas 40-dňového pôstneho obdobia na darcovskom portáli www.podelmesa.org nájdete ďalšie informácie o priebehu podujatia. Zbierka je riadne registrovaná na MV SR. Organizátori vopred ďakujú všetkým darcom, ktorí sa aj v tejto náročnej dobe dokážu podeliť.

Zbierkový účet:

Katolícke hnutie žien Slovenska Mládežnícka 10, 841 10 Bratislava 46
Bankové spojenie: Tatra banka, a.s. Hodžovo nám. 3, 811 06 Bratislava
Číslo účtu - IBAN: SK 50 1100 0000 0029 4001 6642 
Uzatvorenie zbierky: 31.5.2022

Bližšie informácie poskytnú:

Katolícke hnutie žien Slovenska / Mária Raučinová: raucinovam@gmail.com, 0905 472 908
Spoločnosť Úsmev ako dar / Radoslav Dráb: drab@usmev.sk, 0903 630 505

TK KBS informovala Jana Čopíková( TK KBS, mmo, jco, ml; pz ) 20220314049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]