[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 03. 2023   Meniny má Soňa      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup C. Vasiľ otvoril na hraničnom priechode Vyšné Nemecké dočasnú kaplnku
P:3, 14. 03. 2022 12:37, DOM

Vyšné Nemecké 14. marca (TK KBS) Na druhú nedeľu veľkopôstného obdobia bola na hraničnom priechode Vyšné Nemecké otvorená dočasná kaplnka. Kaplnka vznikla vďaka spolupráci a iniciatíve zástupcov Maltézkeho rádu, Gréckokatolíckej eparchie Košice a Ordinariátu OS a OZ SR. Súčasťou humanitárnej pomoci a prvého kontaktu pre utečencov z Ukrajiny prichádzajúcich na Slovensko ako aj vytvorenia duchovného zázemia pre dobrovoľníkov sa tak stala aj duchovná služba a priestor pre zastavenie sa a stíšenie.

Stan pre centrum duchovnej pomoci bol postavený v predchádzajúcich dňoch a v nedeľu ho pre verejné bohoslužby požehnal arcibiskup Cyril Vasiľ SJ. V úvode svätej omše sa všetkým prihovoril a vyzdvihol význam takéhoto miesta pre utečencov z Ukrajiny ako aj pre dobrovoľníkov na hranici. Svätú omšu slávil otec Ivan Ružička, výkonný sekretár KBS. Spolu s ním koncelebroval mons. Andrij Jevčuk, chargé d'affaires Apoštolskej nunciatúry v Slovenskej republike. V homílii otec Ivan zdôraznil, že nemáme moc prekročiť hranicu s Ukrajinou a zastaviť zlo vojny, máme však moc na našej strane hranice otvoriť svoje srdcia a dať utečencom našu lásku. V závere mons. Jevčuk, sám rodák z Ukrajiny, poďakoval dobrovoľníkom za ich pomoc a všetkých uistil o blízkosti a modlitbách Svätého Otca Františka.

Priestor dočasnej kaplnky bude slúžiť utečencom z Ukrajiny na krátky oddych, modlitbu a prípadný duchovný rozhovor s kňazmi a zasvätenými osobami, ktoré sa budú v stane pravidelne striedať. Zároveň toto miesto bude aj duchovným zázemím pre dobrovoľníkov, kde môžu načerpať posilu pre svoju službu. V kaplnke sa budú slúžiť aj pravidelné bohoslužby.

Svätú liturgiu vo farskom chráme vo Vyšnom Nemeckom slávil vladyka Cyril v nedeľu predpoludním. Vyzdvihol miestne cirkevné spoločenstvo, ktoré sa v ťažkých chvíľach vedelo zomknúť a spolu so svojim kňazom od prvého okamihu utečeneckej krízy poskytovať humanitárnu pomoc na hranici i v priestoroch farského domu. Tak ako v evanjeliu dnešnej nedele sa vedeli ľudia vynájsť, aby pomohli dostať ochrnutého cez strechu až k Ježišovi, tak sme aj my povolaní byť vynaliezaví v pomoci slabým a núdznym. Hneď v prvý večer využilo vyhrievané priestory kaplnky niekoľko ukrajinských matiek s deťmi, ktoré tu našli zázemie počas chladnej noci. ( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20220314043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]