[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 03. 2023   Meniny má Soňa      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Marek Forgáč povzbudil dobrovoľníkov vo Vysokej nad Uhom
P:3, 14. 03. 2022 09:49, DOM

Vysoká nad Uhom 14. marca (TK KBS) Poďakovať za službu, obetu a námahu a vyprosiť Božie požehnanie do života, bol úmysel nedeľného stretnutia a svätej omše vo Vysokej nad Uhom v Pastoračnom centre Anny Kolesárovej, ktorú slávil pre dobrovoľníkov na hranici košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč.

Tunajšie pútnické miesto a pastoračné centrum je niekoľko kilometrov od hranice a od prvých dní krízy slúži ako centrum pre dobrovoľníkov, ale aj útočisko pre utečencov z Ukrajiny. Cirkev práve cez dobrovoľníkov, ale aj darcov tak účinne pomáha v teréne.

Dobrovoľníci tu konajú krásnu službu a sú veľkým svedectvom pre svet. Dovoľujú, aby v ich blízkosti bola bolesť a trápenie, ktoré pracujú s ich srdcom a službou, čím sa stávajú viac ľudskejšími, uviedol biskup Forgáč počas svätej omše.

Vysoka nad Uhom, biskup, Forgac

V ľudskom srdci sa deje najväčší zápas. V ľudskom srdci sa deje najväčšia vojna. Hranica medzi dobrom a zlom neprechádza pomedzi štáty, neprechádza ani pomedzi politické strany. Táto hranica medzi dobrom a zlom neprechádza ani pomedzi jednotlivcov, ale táto hranica prechádza priamo cez ľudské srdce.

A práve tam, v ľudskom srdci, sa dejú najväčšie zápasy a najväčšie vojny. Pretože niet tak dobrého človeka, aby v ňom nebolo kúska zla, a niet tak zlého, aby v ňom nebol aspoň kúsok dobra. Pretože ľudské srdce je to, ktoré dokáže rozpútať vojny, ale srdce je aj to, ktoré dokáže priniesť nebo na tento svet," uviedol biskup Forgáč.

Niektorí dobrovoľníci pomáhajú jednorázovo, niektorí sú na hranici aj viac ako týždeň, a ich náplň práce je rôzna. Spája ich však zmysluplnosť pomoci, ktorú poskytujú. Neustále sú potrební a každý má dary, ktoré sa dajú použiť. Ak niekto cíti, že by mal a chcel pomôcť, nech sa ozve  priamo v Pastoračnom centre Anny Kolesárovej. Určite tu nájde uplatnenie a dobrý pocit, tvrdia dobrovoľníci.

Koľko ľudí už prešlo Vysokou nad Uhom a prijali pomoc sa dnes nedá ani presne povedať.  Aktuálne však už skôr utekajú ľudia, ktorí nemajú konkrétne útočisko, jednoducho stratili domov a hľadajú bezpečie. Ako uviedol rektor pastoračného centra, Pavol Hudák: „Dnes prechádzajú ľudia z ďaleka, od Kyjeva a ďalších ostreľovaných miest.

Vysoka nad Uhom, biskup, Forgac

Doteraz boli schovaní a už niekoľko dní putujú. Sú vystrašení, hladní a fyzicky na pokraji síl a zväčša ani nevedia, kam presne idú. Jednoducho len hľadajú bezpečie a zdá sa nám, že majú väčšiu núdzu ako prvá vlna, ktorá prechádzala.“ Informácie o konkrétnej forme pomoci, prípadne o možnostiach dobrovoľníctva, sú k dispozícii na sociálnych sieťach Pastoračného centra Anny Kolesárovej.

TK KBS informoval Jaroslav Fabian( TK KBS, jfa, ml; pz ) 20220314036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]