[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 03. 2023   Meniny má Soňa      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica sa zastala nuncia v Nicarague, vypovedaného vládou
P:3, 14. 03. 2022 08:47, ZAH

Vatikán14. marca (RV) Po tom, ako nikaragujská vláda vypovedala z krajiny apoštolského nuncia Mons. Waldemara Stanislawa Sommertaga, Svätá stolica vyjadrila prekvapenie a poľutovanie nad takýmto krokom. Pripomenula nasadenia Mons. Sommertaga pre dialóg a zmierenie v krajine a jeho podporovanie dobrých vzťahov medzi Vatikánom a miestnymi úradmi.

V komuniké Svätej stolice vydanom v tejto súvislosti čítame:

„Svätá stolica s veľkým prekvapením a poľutovaním prijala oznámenie, že vláda Nikaraguy sa rozhodla odňať súhlas (agrément) Jeho Excelencii Mons. Waldemarovi Stanislawovi Sommertagovi, apoštolskému nunciovi v Manague od roku 2018, a že mu nariadila, aby okamžite po oznámení tohto opatrenia opustil krajinu.

Takéto opatrenie sa zdá byť nepochopiteľné, pretože počas svojej misie J.E. Mons. Sommertag pracoval s hlbokým nasadením pre dobro Cirkvi a nikaragujského ľudu, najmä tých najzraniteľnejších, a vždy sa snažil podporovať dobré vzťahy medzi Apoštolskou stolicou a nikaragujskými autoritami. Osobitne treba spomenúť jeho účasť ako svedka a sprievodcu pri stole národného dialógu medzi vládou a politickou opozíciou s cieľom dosiahnuť zmierenie v krajine a prepustenie politických väzňov.

Svätá stolica je presvedčená, že toto závažné a neodôvodnené jednostranné opatrenie neodráža pocity hlboko kresťanského ľudu Nikaraguy a chce opätovne potvrdiť svoju plnú dôveru v pápežského reprezentanta.“

Mons. Sommertag, ktorý je pôvodom Poliak, sa v roku 2019 v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas – Vatican News venoval dialógu medzi vládou a opozíciou, aby sa prekonala vážna sociálno-politická situácia v krajine. Pri tejto príležitosti povedal:

„Nemožno zakrývať, že tento proces je skutočne krehký a všetko závisí od politickej vôle oboch strán. Existuje vnútroštátna a medzinárodná nedôvera, pretože atmosféra je skutočne napätá. Treba dúfať, že zvíťazí zdravý rozum a že sa čoskoro dosiahne mierové riešenie, ktoré budú strany skutočne schopné rešpektovať“.

V Nikarague bol v novembri 2021 zvolený za prezidenta Daniel Ortega. Ide o jeho štvrté funkčné obdobie bez prerušenia.( TK KBS, RV, zk, jb; rp ) 20220314030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]