[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 03. 2023   Meniny má Adrián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Chovanec otvoril v diecéze Rok svätého Františka Xaverského
P:3, 13. 03. 2022 20:05, DOM

Banská Bystrica 13. marca (TK KBS) Banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec dnes na území diecézy otvoril Rok svätého Františka Xaverského. Potrvá do 12. marca 2023. Pri príležitosti otvorenia jubilejného roka celebroval slávnostnú svätú omšu v Katedrále sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici.

V sobotu 12. marca, uplynulo presne štyristo rokov odvtedy, ako pápež Gregor XV. 12. marca 1622 v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne vyhlásil sv. Františka Xaverského za svätého.

Spolu so sv. Františkom Xaverským boli v ten deň vo vatikánskej bazilike svätorečení aj sv. Ignác z Loyoly, sv. Filip Neri, sv. Iziror – roľník (zo Sevilly) a sv. Terézia z Avily.

Diecézny biskup otvoril Rok sv. Františka Xaverského práve v deň, keď si Banskobystrická diecéza pripomína 246. výročie svojho založenia, keď ju práve 13. marca 1776 na žiadosť cisárovnej Márie Terézie erigoval pápež Pius VI. Práve pri vzniku diecézy sa František Xaverský, patrón jezuitského chrámu v Banskej Bystrici, ktorý bol povýšený na katedrálu, stal patrónom novej katedrály i celej diecézy.

Dekan a farár banskobystrickej katedrály Peter Staroštík v úvode svätej omše vyjadril želanie: „Nech začínajúci Rok sv. Františka Xaverského prinesie Božie požehnanie pre našu diecézu, nech sú nám čnosti jeho svätého života povzbudením a vzorom na ceste do Božieho kráľovstva, nech príklad jeho kňazského života vzbudí nové povolania pre našu diecézu a stane sa príkladom pre stále posväcovanie našich kňazov, nech v nás všetkých neustále posilňuje úctu a oddanosť k Svätému Otcovia a horlivosť pre ohlasovanie evanjelia v dnešnom svete.“

Vo svojej homílii, diecézny biskup Mons. Marián Chovanec upriamil pozornosť na zápal sv. Františka Xaverského. Vo svojom príhovore spomenul, že „hoci sa od Františkových čias veľa zmenilo, ľudské srdce so schopnosťou verne milovať Pána Boha a blížneho ostáva to isté. František nám môže byť príkladom, lebo takto dokázal milovať. Práve preto sa zobrazuje s horiacim srdcom. Zapálené srdce nevyjadruje len želanie sv. Ignáca, keď ho posielal na misie – ‚Choď a zapáľ svet‛. Františkovo horiace srdce nám pripomína, že jedine láska k Bohu a k blížnemu prináša do sveta pravý pokoj. Ten pokoj, ktorý František čerpal v službe Bohu pod vedením Svätého Otca.“

„Drahí bratia a sestry, v tomto čase intenzívne vnímame, ako svetu chýba pokoj. Všetci túžime po pokoji, ale neraz ho hľadáme na nesprávnom mieste. Denne hltáme stovky všelijakých (internetových) informácií. Zabúdame, že Boh sa nám ‚vpísal do srdca‛ a že mnoho vedomostí neuspokojí dušu, ale len vnútorné precítenie a vychutnávanie Božích vecí, lebo pravý Boh je citlivý ‚na srdce‛“ - dodal diecézny biskup.

Banska Bystrica, ikona, Xaversky

Na záver svätej omše diecézny biskup požehnal pre katedrálu novú ikonu sv. Františka Xaverského. Autorom tohto obrazu je umelec Jaroslav Halmo, ktorý tvorí na území našej diecézy v Dobrej Nive a spolupracuje s mníchmi benediktínmi zo Sampora. Toto zobrazenie sv. Františka, vyjadruje najmä jeho misionársky zápal a prosbu o nových robotníkov pre Pánovu vinicu.  Zároveň pri svätej omši bola po prvýkrát verejne vystavená Relikvia sv. Františka Xaverského, ex ossibus, ktorú pre katedrálu darovalo Apoštolské Sakrárium vo Vatikáne.

TK KBS informoval Peter Ľupták( TK KBS, plu; ml ) 20220313006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]