[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 03. 2023   Meniny má Soňa      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Začali sa pôstne katechézy pápežského kazateľa kardinála Cantalamessu
P:3, 11. 03. 2022 17:06, ZAH

Vatikán 11. marca (RV) Znovuobjaviť úžas nad Eucharistiou - to cieľ tohtoročných pôstnych kázní pápežského kazateľa kardinála Raniera Cantalamessu, s ktorými začal v dnešný piatok 11. marca. V rámci cyklu o eucharistickom tajomstve, s názvom: „Vezmite a jedzte, toto je moje telo“, sa Aule Pavla VI. prihovoril v úvodnej katechéze zameranej na Liturgiu Slova.

Pôstne kázne sú v Aule Pavla VI. naplánované na päť piatkov, od 11. až do 8. apríla, vždy o 9. hodine.

Ako vysvetlil pápežský kazateľ, v piatich katechézach sa bude postupne venovať jednotlivým častiam svätej omše: liturgii slova, liturgii eucharistie a svätému prijímaniu. Nakoniec rozvinie i úvahu o eucharistickom kulte mimo svätej omše.  

„Hovoriť o Eucharistii v čase pandémie a teraz aj navyše s vojnovými hrôzami pred očami, neznamená vymaniť sa z reality, v ktorej žijeme, ale je to pozvanie hľadieť na ňu z vyššieho a menej podmieneného hľadiska. Eucharistia je prítomnosť v dejinách udalosti, ktorá navždy prevrátila roly medzi víťazmi a obeťami.

Na kríži Kristus urobil z obete skutočného víťaza. ... Eucharistia nám ponúka skutočný kľúč k porozumeniu dejín. Uisťuje nás, že Ježiš je s nami, a to nielen zámerne, ale aj skutočne v tomto našom svete, ktorý sa zdá, že nám každú chvíľu prekĺzne pomedzi prsty. Opakuje nám: «Dúfajte, ja som premohol svet!» (Jn 16,33).

V dnešnej katechéze pápežský kazateľ pripomenul, že liturgia slova je dôležitým zdrojom. Vďaka nej môžeme slávenie svätej omše urobiť vždy novým a príťažlivým a vyhnúť sa tak nebezpečenstvu monotónneho opakovania, ktoré najmä mladí považujú za nudné.

Preto prítomným kazateľom kardinál Cantalamessa zdôraznil dôležitosť dobrej prípravy homílie v spolupráci s Duchom Svätým a ponúkol im aj návod ako na to. „Veriacim by sme mali pomôcť pochopiť, že Božie slovo sa dotýka reálnych situácií života a že ako jediné má odpovede na tie najvážnejšie existenčné otázky“, povedal pápežský kazateľ.( TK KBS, RV zk; ml ) 20220311040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]