[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 03. 2023   Meniny má Adrián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Gudziak: Ruská invázia ohrozuje ukrajinský katolicizmus
P:3, 11. 03. 2022 16:06, ZAH

USA 11. marca (E-kai) Podľa filadelfského arcibiskupa Borysa Gudziaka je ruská invázia hrozbou pre ukrajinský katolicizmus. V rozhovore pre Pápežskú nadáciu ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi zdôraznil, že vždy, keď Rusi obsadia nejakú časť Ukrajiny, Katolícka cirkev je tam postavená mimo zákon a nakoniec zlikvidovaná.

Poukázal na to, že na Ukrajine trpia pod rukami Rusov nielen katolíci, ale aj ukrajinskí pravoslávni, krymskí moslimovia, židia a protestanti. „Od roku 2014 je ruská okupácia Krymu a východnej Ukrajiny zničujúca pre našu Cirkev a iné náboženstvá," poznamenal predseda ukrajinských gréckokatolíkov v USA.

Pripomenul, že Rusi nedávno zavraždili pravoslávneho duchovného a na ich zozname najhľadanejších cieľov je určite aj hlava ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, arcibiskup Svjatoslav Ševčuk. „V hlavnom meste sa presúva z domu do domu, ukrýva sa v prístreškoch. Mnohí biskupi sú v podobnej situácii."

Arcibiskup Gudziak citoval slová arcibiskupa Ševčuka, z ktorých vyplýva, že ruské vojská majú v úmysle zničiť kyjevský tisícročný chrám Božej múdrosti. „Keď prebieha nálet, všetko môže byť zasiahnuté, ale toto je zámerná akcia, pretože tento chrám je symbolom ukrajinského kresťanstva a duchovnej jednoty národa," povedal hierarcha.

Zdôraznil, že je potrebné modliť sa za obrátenie Vladimíra Putina, ktorý zmýšľa podobne ako Stalin, ktorý sa pýtal, koľko má pápež divízií. Poukázal na to, že súčasný ruský prezident urobil v mladosti diabolský krok - vstúpil do KGB, zapredal svoju dušu komunistickému systému represií a v tejto mentalite zotrval 50 rokov.

„Najväčšou katastrofou bol pre neho pád Sovietskeho zväzu. Urobí všetko pre to, aby získal späť impérium tejto veľkosti," povedal arcibiskup Gudziak.

Podľa filadelfského metropolitu sa aj Pravoslávna cirkev stále nachádza v imperiálnej mentalite, ktorá sa za posledných 15 rokov ešte viac posilnila. „Je tak v protiklade k väčšine kresťanských cirkví, ktoré prehodnotili dejiny a svoju úlohu pri budovaní impéria a uznali, že to nemá nič spoločné s evanjeliom a Božou vôľou," dodal arcibiskup.

Mlčanie patriarchu Kirilla tvárou v tvár zločinom páchaným Rusmi na Ukrajine označil arcibiskup Gudziak za škandalózne. „On a jeho hlavný spolupracovník metropolita Hilarion nie sú schopní jednoznačne vystúpiť na obranu sirôt a vdov, nebránia zbombardované školy a nemocnice. Pre Ruskú pravoslávnu cirkev je to vážny problém," zdôraznil arcibiskup Gudziak.

Arcibiskup Borys Gudziak sa narodil v Spojených štátoch v rodine ukrajinských emigrantov. Vo veku 32 rokov sa natrvalo presťahoval do Ľvova, kde bol vysvätený za kňaza a založil Inštitút cirkevných dejín. Je držiteľom Ceny Jána Nowaka-Jezioranského za prínos k vytvoreniu nezávislej, suverénnej a európskej Ukrajiny. Od roku 2019 je metropolitom Filadelfie.( TK KBS, ekai; ml ) 20220311038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]