[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 03. 2023   Meniny má Blahoslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kláštory sestier služobníc príjmu na krátkodobý pobyt rodiny z Ukrajiny
P:3, 11. 03. 2022 12:45, DOMFoto: Archi sestier sluzobnic


Bratislava 11. marca (TK KBS) Sestry služobnice Nepoškvrnenej Panny Márie, ktoré boli založené na Ukrajine a u nás majú viacero kláštorov, dali svoje priestory k dispozícii a vedia na krátkodobé pobyty na zregenerovanie a oddych prijať tých, ktorí prichádzajú z Ukrajiny. V kláštoroch sú poverené sestry, ktoré majú 24-hodinovú pasívnu pohotovosť - prijímajú telefonáty so žiadosťami o pomoc a koordinujú presun rodín s deťmi z hraníc do kláštora. Nateraz je najväčší dopyt po ubytovaní v nočných hodinách po prekročení hraníc s malými deťmi.

„U nás v kláštoroch sa môžu najesť, vyspať, urobiť hygienu a cestujú ďalej. Pre matky s deťmi, seniorov je to veľmi dobré, lebo sú často na pokraji fyzických i psychických síl. Do tejto služby sme zapojené aj my zatiaľ s troma našimi kláštormi. Prešov (Sládkovičova 24), Humenné (Lesná 19) a Košice (Tichá 11),“ informovala provinciálna predstavená sestra Emanuela Rindošová, SSNPM. „Príbehy jednotlivých rodín sú veľmi ťažké, sú na cestách viacero dní, doma zanechali starých rodičov, matky tesne po narodení dieťatka (neschopné cesty) a otcov rodín.

Niektorí prekonali pár dní v „pidvaloch“ (suterén, pivnce) počas bombardovaní. Celý ich majetok je pár igelitiek a u niektorých aj auto, vďaka ktorému sa dostali včas do bezpečia a žijú. Tí, čo k nám prichádzajú, majú šťastie, že stihli utiecť, veľa ich príbuzných a známych váhalo do poslednej chvíle a teraz sa už viaceré oblasti nedajú opustiť. Mali sme možnosť spoznať ľudí zo Záporožia, Odesy, Žitomira, Kyjeva, Charkova a iných miest celej Ukrajiny," dodala sr. Emanuela.

Po noci odpočinku viacerí pokračujú ďalej do Poľska, Čiech, či Rakúska, niektorí ostávajú na Slovensku. Rodinám s deťmi, ktoré sa rozhodli ostať, pomáhajú sestry pri vybavovaní dokumentov, škôl i dlhodobého pobytu. Venujú sa tiež príprave dlhodobého bývania pre rodiny s deťmi a seniormi v Gelnici, angažujú sa aj pri dobrovoľníkoch v zbierkach nábytku, (skrine, komody, postele s úložným priestorom, stoly), organizácii zvozu do Prešova (menšími autami) a odvozu do Gelnice (veľkým autom) či nákupe nevyhnutných elektrospotrebičov na zariadenie domácnosti. (2 ks pračky, 2 ks chladnička, 2 ks mikrovlnka, rýchlovarné kanvice, vysávače, žehličky) žehliace dosky, sušičky na prádlo.

Zbierajú tiež potraviny, detské šatstvo, drogériu, deky a iné, organizujú prevoz humanitárnej pomoci na Ukrajinu. Pomáhajú aj poľským sestrám kongregácie SSNPM v Przemyszly, organizujú prevozy seniorov a detí medzi Slovenskom a Poľskom – ak cestujú za rodinou a prešli cez hraničný prechod v inom štáte.

„Každý deň prináša nové výzvy a situácie, ktoré sa snažíme riešiť,“ dodala sestra Emanuela. Kongregácia sestier služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie v spolupracuje s občianskym združením LÁSKAVÉ RUKY, v snahe zapájať do pomoci aj mladých dobrovoľníkov, ale aj s ďalšími humanitárnymi či cirkevnými organizáciami. Aktuálne výzvy j možné sledovať aj na Facebookovej stránke sestier.

Zdroj: kvrps.sk ( TK KBS, kvrps, fc, ssnmp; ml ) 20220311032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]