[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 03. 2023   Meniny má Soňa      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Do pomoci utečencom sa zapojila aj komunita Koinonia Ján Krstiteľ
P:3, 10. 03. 2022 13:15, DOM

Vyšný Klátov 10. marca (TK KBS) Od prvého dňa vypuknutia konfliktu na Ukrajine sa do dobrovoľnej pomoci utečencom zapojila aj katolícka komunita Koinonia Ján Krstiteľ vo Vyšnom Klátove. „Chceli sme zareagovať rýchlo, a preto sme ihneď urobili reprofilizáciu nášho domu. Dali sme k dispozícii naše vlastné izby a sociálne zariadenia a naši bratia sa presťahovali do iných priestorov v dome. Okrem toho sme pripravili ďalšie väčšie miestnosti na možnosť prijatia. Vnímali sme, že toto je minimum, čo môžeme pre týchto bratov a sestry urobiť. Náš interný komunitný program sa dosť zmenil, žijeme len pre túto vec a musím povedať, že to robíme radi a s ochotným srdcom," vysvetľuje predstavený komunity Milan Bednárik.

Komunita sa i napriek vyťaženosti rozhodla zintenzívniť ponuku duchovného programu, a tak sa okrem slávenia Eucharistie každé ráno o pol siedmej modlí s ľuďmi online osobnú modlitbu a štyrikrát do týždňa poobede sa modlí modlitbu príhovoru, na ktorej sa zúčastňujú aj bratia a sestry ubytovaní v dome.

Počas uplynulých desiatich našlo v Koinonii ubytovanie, asistenciu a pomoc viac ako 70 ľudí, prevažne žien a detí. „Je to celé veľmi intenzívne a hoc prežívame bolesť, keď vidíme utrpenie týchto ľudí, v srdci máme aj radosť, že slová Evanjelia sú v našich životoch niečím veľmi konkrétnym. Po vypuknutí konfliktu sme s ďalšími spolubratmi študentmi z Ríma naložili plnú dodávku materiálnej pomoci a pricestovali pomôcť. Viackrát sme boli na hraniciach vo Vyšnom Nemeckom vykladať a nakladať kamióny, vytvorili sme sieť distribúcie pomoci aj iným zariadeniam a rodinám, vozíme ľudí do nemocnice a na vyšetrenia, na úrady, zháňame im prácu, zabezpečujeme prepravu do iných miest a krajín, zabezpečujeme deťom a matkám kreatívny program,“ dopĺňa Michal Irsák, kňaz z Koinonie.

Koinonia je veľmi vďačná za každú finančnú, fyzickú a materiálnu pomoc, vďaka ktorej môže vykonávať toto dielo prijatia a lásky. „Odozva bola a stále je obrovská. Je úžasné sledovať tú solidaritu, ktorá prichádza nielen od našich členov a priateľov zo Slovenska, ale aj z iných krajín Európy. Od našich komunít z Talianska prišli dve dodávky plné materiálnej pomoci a tiež finančná pomoc na náš transparentný účet zriadený na tieto potreby a jeden veľký kamión s pomocou z Talianska je ešte na ceste”, vraví Betka Švecová, zasvätená sestra a koordinátorka aktivít v dome.

Nedávno komunitu osobne navštívil aj košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, aby povzbudil členov komunity ale najmä ukrajinské rodiny.

Vysny Klatov, Koinonia, pomoc, utecenci( TK KBS, mi, mbe; ml ) 20220310033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]