[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 03. 2023   Meniny má Adrián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Červený kríž: Ukrajina - najväčšia humanitárna kríza za posledné roky
P:3, 10. 03. 2022 12:20, ZAH

Ukrajina 10. marca (RV) Za 12 dní vstúpili do Európskej únie z Ukrajiny približne dva milióny utečencov. Rovnaký počet osôb bol prijatý na hraniciach EÚ v rokoch 2015 a 2016. Približne milión v Poľsku, takmer pol milióna v Rumunsku, 170 000 v Maďarsku, 130 000 na Slovensku, uviedla komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová vo svojom prejave na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu.

Potreby obyvateľstva rastú

Predseda Medzinárodnej federácie Červeného kríža Francesco Rocca označil situáciu za najväčšiu humanitárnu krízu, ktorej bude Európa v najbližších rokoch čeliť. Najväčšia medzinárodná humanitárna organizácia sa domnieva, že "vysídlenie a súčasné potreby sú veľké a budú naďalej narastať na Ukrajine aj inde".

Tommaso della Longa, hovorca Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca, pre Vatican News uviedol, že krízová situácia sa každým dňom prehlbuje: tisíce ľudí sú bez potravín a vody, celé mestá sú bez elektriny, infraštruktúra je ohrozená, neexistuje telefónne spojenie, ktoré by umožnilo zostať v kontakte s blízkymi, a milióny ľudí sa presúvajú mimo krajiny i v samotnej Ukrajine.

„Pomoc, ktorá sa už nachádzala v skladoch ukrajinského Červeného kríža, bola v krátkom čase vyčerpaná," uvádza Della Longa, "ale do akcie boli nasadené naše tímy v susedných krajinách vrátane Ruska. Sme svedkami toho, čo sa stane najväčšou humanitárnou krízou v Európe za mnoho desaťročí. Konflikt zasiahol tretinu obyvateľov Ukrajiny, približne 18 miliónov ľudí," hovorí hovorca Červeného kríža a zdôrazňuje pozitívnu reakciu všetkých susedných krajín vrátane Moldavska, ktoré je už teraz veľmi zraniteľnou krajinou.

O ďalších krokoch sa už uvažuje. Musia mať prístup k zdravotnej starostlivosti, školskému vzdelávaniu a všetkým službám. Červený kríž zatiaľ poskytuje ukrajinským utečencom očkovanie a prístup ku všetkým ostatným zdravotníckym službám.

Na liečbu vojnových zranení sú potrebné pomôcky

Medzi požiadavkami prichádzajúcimi z terénu sú aj požiadavky na vybavenie a lieky na riešenie typických následkov konfliktov: „Prvou potrebou sú lekárničky na ošetrenie vojnových zranení, teda popálenín, strelných poranení, všetkého, čo je neodmysliteľnou súčasťou konfliktnej situácie. Potom sú tu bežné žiadosti o jedlo a oblečenie."

Podľa Della Longa nie je problémom nájsť tieto materiály, ale logistika ich získania, „ako ich dostať do oblastí, kde prebiehajú boje“. Preto ako Červený kríž žiadame najprv o ekonomickú pomoc a až potom o zaslanie základných potrieb. „V týchto prípadoch je potrebné štandardizovane reagovať,“ pokračoval hovorca Červeného kríža, „máme zoznam potrieb, ktoré denne dostávame od ukrajinského Červeného kríža, takže rešpektujeme každý dar, ale s ekonomickou pomocou môžeme zasiahnuť správnejším spôsobom. Kolegovia z ukrajinského Červeného kríža rozprávajú dramatické príbehy a tých, ktorí konflikt sledujú z diaľky, najviac zarážajú prosby o vrecia na mŕtvoly.“ 

„Chýba aj kyslík, inzulín a základné lieky, čo tiež svedčí o dramatickom každodennom živote na Ukrajine.
Na záver sa Della Longa delí o znamenie nádeje: „Od začiatku konfliktu sa ako dobrovoľníci ukrajinského Červeného kríža prihlásilo viac ako 3 000 ľudí. Myšlienka, že sa niekto namiesto toho, aby sa postavil na jednu zo strán boja, rozhodne zohrať neutrálnu úlohu a pomôcť všetkým obetiam konfliktu s nasadením vlastného života, je veľkým znamením nádeje." Červený kríž preto opätovne vyzýva všetky strany konfliktu, aby zabezpečili úlohu a priestor pre nezávislú humanitárnu pomoc.( TK KBS, RV mg; ml ) 20220310028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]