[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 04. 2024   Meniny má Dana, Danica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Modlitbový úmysel na marec: Za kresťanskú odpoveď na výzvy bioetiky
P:3, 08. 03. 2022 16:35, ZAH

Vatikán 8. marca (RV) S ľudskými embryami sa nesmie zachádzať ako s odpadovým materiálom, v štýle použi a odhoď. Biomedicínsky výskum nesmie byť v područí finančného zisku. S pokrokom treba kráčať, ale nie platiť zaň ľudskou dôstojnosťou. Na túto tému hovorí pápež František vo svojom videu s úmyslom Apoštolátu modlitby na marec 2022.

Svätý Otec vyzýva k modlitbe za to, „aby sme ako kresťania tvárou v tvár bioetickým problémom vždy podporovali ochranu života, modlitbou aj skutkami“.

Krátke video z dielne Svetovej siete modlitby pápeža nesie názov „Za kresťanskú odpoveď na výzvy bioetiky“. Svätý Otec v ňom po španielsky hovorí:

„Modlime sa, aby sme vedeli dať kresťanskú odpoveď na výzvy bioetiky. Je zrejmé, že veda pokročila a bioetika nám dnes predkladá rad problémov, na ktoré musíme reagovať: nemôžeme schovávať hlavu do piesku ako pštros.

Použitie biotechnologických aplikácií sa musí vždy riadiť rešpektovaním ľudskej dôstojnosti. Napríklad s ľudskými embryami sa nesmie zaobchádzať ako so  spotrebným materiálom na vyhodenie. Aj toto je súčasťou kultúry vyraďovania, ktorú neslobodno takto rozširovať, lebo spôsobuje množstvo škôd. Ani dovoliť, aby ekonomické zisky podmieňovali biomedicínsky výskum.

Musíme rozumieť hlbokým zmenám, ktoré sa dejú, s ešte hlbším, ešte jemnejším rozlišovaním. Nejde tu o brzdenie technologického pokroku. Nie, ten treba sprevádzať.

Ide o ochranu tak ľudskej dôstojnosti, ako aj pokroku.  Inými slovami, za pokrok nemôžeme platiť ľudskou dôstojnosťou, nie. Obe veci majú ísť pospolu, v harmonickom spojení.

Tvárou v tvár novým výzvam, ktoré predkladá bioetika sa modlime, aby kresťania prostredníctvom modlitby a sociálnej činnosti podporovali obranu života.“

Marcové video pápeža bolo pripravené v spolupráci s Pápežskou akadémiou pre život.  Medzinárodný riaditeľ Svetovej siete modlitby pápeža páter Frédéric Fornos SJ video komentuje slovami:

„Pápež František vždy zdôrazňuje potrebu väčšieho rozlišovania v súvislosti s výzvami bioetiky, potrebu rešpektovať ľudský život a v žiadnom prípade nehľadieť na vlastné záujmy podľa logiky trhu, ktorá nepozná žiadne hranice. Toto sú nevyhnutné kritériá rozlišovania, ktoré nám pomáhajú zanechať kultúru skartovania a ktoré podporujú integrálnu úctu k ľudskému životu - k celému rozsahu ľudského života od narodenia až po smrť. Modlime sa, aby sme tvárou v tvár novým výzvam bioetiky vždy podporovali obranu života prostredníctvom modlitby a sociálnej činnosti.“

Apoštolát modlitby má v marci aj miestny úmysel, ktorý vybrali slovenskí biskupi: „Aby naše rodiny dokázali prekonávať všetky problémy a ťažkosti podľa vzoru Svätej rodiny.“( TK KBS, RV zk; ml ) 20220308028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]