[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

RTVS uvedie nový dokument o tragicky zosnulej dobrovoľníčke Danici Olexovej
P:3, 08. 03. 2022 10:19, DOM

Bratislava 8. marca (TK KBS) Danica Olexová štvrťstoročie dobrovoľnícky i profesionálne pôsobila v Juhoafrickej republike, Ugande, Etiópii a Keni, kde päť rokov aj pracovala a žila. Jej životnú púť zavŕšila v roku 2019 tragédia - havária etiópskeho lietadla v jej milovanej Afrike. Jej príbeh prinesie v novom dokumentárnom filme RTVS na obrazovkách Dvojky vo štvrtok 10. marca o 21:30.

Danica Olexová pochádzala z Bratislavy, kde na Univerzite Komenského vyštudovala učiteľstvo v kombinácii matematika a geografia. Viac ako 26 rokov aktívne pôsobila v Hnutí kresťanských spoločenstiev detí eRko, od roku 2006 sa venovala rozvojovým témam, aktívne spolupracovala s koledníckou dobrovoľníckou akciou Dobrá novina a rozhodla sa pre prácu priamo v Afrike.

Viac ako päť rokov pracovala ako rozvojová poradkyňa v kenskom Nairobi, kde okrem iného monitorovala aktuálne podporované projekty. Po návrate pracovala ako projektová manažérka a venovala sa projektom v Keni či príprave dokumentárnych filmov. Hovorila plynule po svahilsky i anglicky. Mnohé osudy ľudí, s ktorými pracovala, zachytila fotkami i textami.

Jej život vyhasol na africkej pôde počas cesty do Kene, ktorú mala tak rada. Počas dvoch mesiacov tam mala v rámci monitorovacej cesty navštíviť viac ako 10 projektov a projektových partnerov v Keni a Tanzánii. Takisto mala pracovať na dokumentárnych filmoch. Všetko však prekazilo a jej život tragicky ukončilo letecké nešťastie lietadla Boeing 737 Max 8 spoločnosti Ethiopian Airlines.

Po leteckom nešťastí Ethiopean Airlines vznikla Nadácia Danice Olexovej - Baboon, ktorej cieľom je pokračovať v aktivitách a víziách, ktoré počas svojho života rozvíjala Danica. Nadácia iniciovala vydanie knihy Príbehy spod akácie a tiež nakrúcanie filmového dokumentu Danica a jej príbehy.

„Zvláštnosťou tohto filmu je, že sme ako tvorcovia nemali k dispozícii veľa záberov Danice, pretože nerada vystupovala pred kamerou. Zachovala sa však jedna diskusná relácia, z ktorej sme použili časti jej výpovedí, aby ju divák mohol vidieť a počuť a zažiť tak jej temperament,“ povedal režisér dokumentu Marek Poláček.

Tvorcovia intenzívne pracovali s množstvom fotografií od jej kolegov a priateľov, ale predovšetkým využili pekné umelecké fotografie, ktoré v Afrike Danica nafotila a tiež zábery z desiatky filmov, ktoré Danica Olexová nakrútila v Keni a v Etiópii s Branislavom Vinczem.

 

Jej životnú cestu prinesie nový dokumentárny film RTVS Danica a jej príbehy, ktorý odvysiela Dvojka vo štvrtok 10. marca, presne v deň 3. výročia jej smrti, o 21:30, informovala RTVS.

Zdroj: RTVS( TK KBS, rtvs, ml; pz ) 20220308019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]