[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Ševčuk: Ukrajina bojuje! Ďakujem poľskému ľudu a všetkým
P:3, 08. 03. 2022 09:28, ZAH

Ukrajina 8. marca (E-kai) „Chcel by som úprimne poďakovať poľskému ľudu, poľskému episkopátu a poľskému štátu. Prijali už viac ako milión utečencov do svojho náručia, do svojich domovov a snažia sa urobiť všetko pre to, aby týmto ľuďom poskytli potrebnú pomoc,“ povedala hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Svjatoslav Ševčuk v každodennom videoposolstve ukrajinskému ľudu a celému svetu z Kyjeva. „Pán Boh nech vám to stonásobne vráti,“ poznamenal.

Arcibiskup Ševčuk tiež vyjadril vďaku pápežovi Františkovi za to, že počas nedeľnej modlitby Anjel Pána opäť ostro a jednoznačne odsúdil vojnu na Ukrajine. „Dal jasne najavo, že toto nie je nejaká operácia, ale vojna. Je to vojna predovšetkým proti mierovým ľuďom, civilistom,“ povedal. Poznamenal, že dnes, v dvanásty deň vojny, máme podľa OSN už jeden a pol milióna utečencov z Ukrajiny, ktorí opustili svoju vlasť.

Arcibiskup Ševčuk úprimne poďakoval všetkým, ktorí „podporujú náš ľud, našu vlasť, našu armádu". Poznamenal, že mu prichádza nespočetné množstvo listov solidarity. Hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi vyjadrila vďačnosť najmä katolíckym biskupom Ázie, najmä Hongkongu, cirkvám v Indii, najmä sýrsko-malabarskej a sýrsko-malankarskej. „Srdečná vďačnosť katolíckym cirkvám východnej Európy: Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku, Slovensku, všetkým tým, ktorí zvlášť cítia bolesť našej Cirkvi a nášho ľudu," povedal a dodal: "Ukrajina bojuje, Ukrajina bojuje.“

Ubezpečil, že jeho srdcu je obzvlášť blízka Kyjevská arcidiecéza. Na predmestiach Kyjeva prebiehajú prudké boje. Tri mestá, ktoré sa nachádzajú niekoľko desiatok kilometrov od centra Kyjeva, sa stali takýmto strašným bojiskom. Sú to Irpin, Gostomel a Bucha.

„Včera sme dostali správu, že bol zabitý vedúci Hostomelu Jurij Prylypko. Stalo sa to práve vtedy, keď rozdával jedlo a lieky núdznym. Starosta obce Bucha Vadym Denysenko, ktorý odvážne plnil svoje úlohy, bol zranený. Ďakujem všetkým, ktorí dôstojne vykonávajú štátnu moc na rôznych úrovniach a organizujú civilnú ochranu,“ povedal.

Arcibiskup s veľkou ľútosťou poznamenal, že všetky reči o zelených koridoroch, o možnosti evakuácie ľudí z miest, ktoré najviac trpia obkľúčením a bombardovaním, sú falošné. „Dnes žiadame svetové spoločenstvo: zatvorte oblohu nad Ukrajinou, pretože ruské rakety zabíjajú najviac ľudí na našej zemi,“ povedal.

Hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi pripomenula, že dnes sa na Ukrajine pre kresťanov žijúcich podľa juliánskeho kalendára začína pôst. „Dnes sa modlíme, postíme a robíme dobré skutky,“ povedal. Arcibiskup Ševčuk osobitne poďakoval Caritas Ukrajina, ktorá robí všetko pre to, aby zabezpečila základné veci tam, kde je to dnes najťažšie (Zdroj: E-kai).( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20220308017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]