[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 03. 2023   Meniny má Soňa      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec odporúčal Bohu zosnulého kardinála Cacciavillana
P:3, 07. 03. 2022 16:06, ZAH

Vatikán 7. marca (RV) Vo Vatikáne sa dnes, v pondelok 7. marca predpoludním konala posledná rozlúčka s kardinálom Agostinom Cacciavillanom, ktorý zomrel v sobotu 5. marca vo veku 95 rokov. So zosnulým diplomatom a emeritným prefektom Správy majetku Apoštolskej stolice sa prišiel rozlúčiť aj Svätý Otec František.

Pohrebnej svätej omši o 11. hodine v Bazilike sv. Petra predsedal dekan kardinálskeho kolégia kard. Giovanni Battista Re. Obrad poslednej rozlúčky a odporúčania do Božích rúk - Ultima commendatio a Valedictio - na konci svätej omše vykonal osobne Svätý Otec František.

Kardinál Giovanni Battista Re svoju homíliu pri zádušnej omši uviedol citátom z Jánovho evanjelia: „Otče, chcem, aby aj tí, ktorých si mi dal, boli so mnou tam, kde som ja, aby videli moju slávu” (Jn 17,24). V homílii spomenul aj mariánsku úctu zosnulého kardinála Agostina Cacciavillana i jeho dôvernosť k sv. Jánovi Boscovi a sv. Jozefovi. Stručne pripomenul životný príbeh kardinála, ktorý pochádzal zo severu Talianska a dlhé obdobie pracoval v diplomatických službách Svätej stolice na Filipínach, v Španielsku, Portugalsku, Keni, na Seychelských ostrovoch, v Indii, Nepále a pri OSN v New Yorku. Neskôr bol v Rímskej kúrii zodpovedný za Správu majetku apoštolskej stolice APSA. Na kardinála ho kreoval v roku 2001 pápež sv. Ján Pavol II.

Dlhoročným priateľom zosnulého kardinála Agostina Cacciavillana bol slovenský kardinál Jozef Tomko. Spája ich 70 rokov trvajúce priateľstvo.

Po správe o úmrtí 95-ročného talianskeho kardinála zaslal pápež František kondolenčný telegram jeho príbuzným a spolurodákom vo Vicenze. S vďakou spomína na jeho veľkodušnú a vysoko kompetentnú službu pre Cirkev, ktorú začal v rodnej diecéze Vicenza a pokračoval v nej v rozličných funkciách v službe Svätej stolici v celom rade krajín a napokon v Rímskej kúrii.

„Myslím na tohto brata, ktorý s príkladnou oddanosťou a bystrosťou umu veľkodušne vložil toľké prijaté talenty pre dobro Cirkvi,“ píše pápež František v smútočnom telegrame.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220307042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]