[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 03. 2023   Meniny má Blahoslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

eRko pozýva v pôste k premene, Tehlička k podpore pre africkú Kakumu
P:3, 07. 03. 2022 13:44, DOMFoto: Archiv eRka


Bratislava 7. marca (TK KBS) Viaceré organizácie spustili na začiatku pôstneho obdobia tradičné i nové kampane. Prinášame výber z nich.

eRko pozýva k vnútornej premene cez pôstne materiály

eRko pozýva v pôstnom období rodiny s deťmi a animátorov na stretkách k vnútornej premene. Pri tejto príležitosti eRko publikovalo na svojej webovej stránke www.erko.sk/post pôstnu aktivitu pre rodiny s deťmi s názvom Dobre je nám tu v našej rodine, ktorá je inšpirovaná evanjeliovým príbehom o premenení Pána, informoval TK KBS Boris Kollár.

Na webovej stránke sa nachádzajú viaceré námety - detské krížové cesty, pobožnosť krížovej cesty z Kene aj návod ako prečítať Nový zákon za 40 dní. Na webe nájdu taktiež animátori, vedúci stretiek či katechéti biblické katechézy, ktoré môžu využiť pri svojej práci s deťmi.

„Kedy zažívame skutočnú jednotu? Život v spoločenstve automaticky neznamená, že sa cítime spolu vždy dobre. V pôstnom námete 2022 vás pozývame k vnútornej premene, akú zažívali apoštoli na hore Tábor. Želáme si, aby naše rodiny a stretká načerpali potrebné milosti pre vytváranie jednoty v spoločenstve.

Pre priblíženie jednotlivých postáv, ktoré boli na hore Tábor sme pre vás na stretká s deťmi pripravili biblické katechézy,“ približuje materiály predseda eRka Juraj Králik.

Pôstna zbierka Tehlička podáva pomocnú ruku

Pôstna zbierka Tehlička 2022 pre africkú Kakumu sa tentokrát nesie v duchu motta „Vzdelanie nie je samozrejmosť. Bez dobrého učiteľa nie je dobrá ani škola.“ Saleziáni vedú v utečeneckom tábore Kakuma na severe Kene školu a pomáhajú tak mnohým mladým získať šancu na lepšiu budúcnosť. Tehlička 2022 je pokračovaním Tehličky 2020, počas ktorej sa nepodarilo vyzbierať dostatok finančných prostriedkov na výstavbu ubytovania pre učiteľov.

Občianske združenie SAVIO sa rozhodlo znova otvoriť túto tému, keďže počas návštevy utečeneckého tábora v Kakume sa ukázalo, že naša pomoc je nevyhnutná. Finančné prostriedky sa nepodarilo v Tehličke 2020 vyzbierať pre lockdown, ktorý poznačil najmä čas trvania zbierky, pôstne obdobie a Veľkú noc. Materiály, ktoré mali mladých vzdelávať ostali nevyužité, študenti sa v čase zbierky učili online. Zbierka Tehlička 2022 pre Kakumu odštartuje 2.3.2022 na popolcovú stredu, a vyvrcholí vo veľkonočnom týždni. V prípade záujmu môžu podporovatelia  prispieť až do konca októbra 2022. Spoločne podajme pomocnú ruku mladým v Kakume.

Život vo štvrtom najväčšom utečeneckom tábore je náročný. Najťažší je pre deti a mladých ľudí, ktorí sem z okolitých krajín utiekli do bezpečia pred vojnou a nehostinnými podmienkami. Ich najväčšou túžbou býva získanie vzdelania, ktoré im dáva nádej na uplatnenie v živote. Od roku 1993 tu Saleziáni don Bosca pôsobia ako jediná rehoľná komunita s cieľom poskytovať ubytovanie, zdravotnú starostlivosť, či prístup k pitnej vode. Veľkú rolu zohrávajú aj vo vzdelávaní nielen obyvateľov utečeneckého tábora, ale aj miestnych Turkáncov.

SAVIO o. z. chce preto výťažok pôstnej zbierky Tehlička venovať na vybudovanie bezpečného ubytovania pre učiteľov, ktorí do Kakumi prichádzajú z rôznych častí Kene. Do zbierky sa môžu zapojiť rodiny s deťmi, ale aj jednotlivci. SAVIO v rámci kampane spracovalo v roku 2020 zaujímavú brožúru s hravými výzvami pre deti, ktorá sa nachádza na webovej stránke www.tehlicka.sk a je voľne dostupná na stiahnutie.

Prostredníctvom 17 zaujímavých výziev a aktivít, ktorými sprevádzajú slovenský učiteľ Ján Kandur a kenský učiteľ Calvin Lianda, môžu deti a ich rodičia v pohodlí domova zažiť dotyk s realitou života mladých utečencov. V rámci nich spoznajú región Turkana, dozvedia sa základné informácie o živote a vzdelávaní mladých v utečeneckom tábore Kakuma. Samozrejmosťou je, že od minulého ročníka Tehličky, sú na webe, www.tehlicka.sk, dostupné online aktivity, hry, duchovné materiály, či aktuálna brožúra na prelistovanie.

Ako môžeme pomôcť?

Do Tehličky sa môže zapojiť ktokoľvek jednoduchou registráciou. Široká verejnosť má možnosť podporiť zbierku darovaním online, zdieľaním výzvy na sociálnych sieťach alebo vytvorením vlastnej výzvy na podporu mladých v Kakume na webe Tehličky. Okrem toho je možné prispieť vkladom či prevodom finančného daru na číslo účtu IBAN: SK6911000000002620852641, SAVIO o. z., Miletičova 7, 821 08 Bratislava.

SAVIO o.z. od roku 2005 saleziánskym štýlom vytvára priestor pre solidaritu s chudobnými a skvalitňuje život mladých v menej rozvinutých krajinách. Prostredníctvom projektov, zbierok a práce dobrovoľníkov pomáhame ľuďom v neľahkej životnej situácii. SAVIO vytvára priestor pre aktívne šírenie dobra a podáva pomocnú ruku tam, kde je to najviac potrebné. V Keni združenie dlhodobo pomáha cez adopčný program deťom ulice a ďalším znevýhodneným skupinám mladých ľudí. Zbierku Tehlička 2022 pre africkú Kakumu finančne podporila aj Nadácia SPP. Vďaka ich podpore sa nám podarilo repasovať tlačené materiály a ponúknuť ich ako kvalitnú vzdelávaciu príručku školám, ktoré sa rozhodnú zapojiť do tohtoročnej Tehličky.

Viac informácií poskytne Štefan Kormančík, SDB, predseda SAVIO o. z. (tehlicka@savio.sk, mobil: 0911 063 886).

Zdroje: eRko / SAVIO( TK KBS, erko, savio, ml; rp ) 20220307034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]