[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 03. 2023   Meniny má Emanuel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európske katolícke sociálne dni ukazujú dôležitosť Cirkvi na Slovensku
P:3, 07. 03. 2022 11:39, DOM

Bratislava 7. marca (TK KBS) Vyše 150 delegátov biskupských konferencií z celej Európy sa stretne od 17. do 20. marca 2022 v Bratislave. Prídu na tretie európske katolícke sociálne dni. O podujatí hovoríme s výkonným tajomníkom Konferencie biskupov Slovenska Ivanom Ružičkom, ktorý koordinuje ich prípravy.

- Čo sú to Európske katolícke sociálne dni?

Tretie európske katolícke sociálne dni (KSD), ktoré sa budú konať od 17. do 20. marca 2022 v Bratislave, sú podujatím, ktoré spoločne organizuje Komisia biskupských konferencií Európskej únie (COMECE), Rada biskupských konferencií Európy (CCEE) a Konferencia biskupov Slovenska (KBS).

Ide o podujatie, ktorého cieľom je predstaviť Sociálne učenie Cirkvi v aktuálnom kontexte krajín Európy a tak obohatiť reflexie a túžby o európskej spoločnosti, ktoré i historicky vychádzajú z  mierového úsilia. V kresťanskom ponímaní totiž pre silu vzájomnej súdržnosti našich krajín nestačí silná ekonomika, politická či vedecko-technická spolupráca.

Cirkev považuje za dôležitý i rozvoj ducha, sociálneho citu, nezištnej všímavosti a pomoci blížnemu. Tento svoj príspevok k obnove Európy zároveň považuje za spôsob, ako môže „zrozumiteľnou rečou“ európskemu kontinentu ohlasovať evanjelium Ježiša Krista.

- Kto a kedy rozhodol o tom, že budú v Bratislave?

O vhodnom mieste konania 3. európskych KSD sa viedla diskusia na úrovni CCEE a COMECE ešte v roku 2020. Kvôli pandemickej situácii sa konanie podujatia muselo presunúť na tento rok. Bratislava sa pre svoju polohu, ako i pre predchádzajúcu spoluprácu s Generálnym sekretariátom KBS  a miestnymi štruktúrami javila ako vhodné miesto a partner pre vzájomnú spoluprácu.

- Je možné priblížiť hlavnú tému samotného podujatia.

Názov podujatia znie: „Európa za hranicami pandémie: nový začiatok“ (Europe beyond the pandemic: a new beginning)

Pandémia COVID-19 a jej hrozivé dôsledky nielenže otriasli zdanlivými istotami našich politických, hospodárskych a spoločenských systémov, ale odhalili aj naše zraniteľné miesta. To všetko v čase, ktorý už bol poznačený technologickými inováciami, ekologickou nespravodlivosťou a demografickou nerovnováhou. Nestabilita a sociálne rozdiely sa v dôsledkoch pretrvávajúcej vojny na Ukrajine ešte zvýraznia.

Verím, že diskutované témy budú konštruktívnym dialógom všetkých zúčastnených a prinesú návrhy pre  konkrétne kroky pre lepšiu budúcnosť Európy.

- Čo je cieľom tohto podujatia, ako bude prebiehať a je otvorené aj pre verejnosť?

Vychádzajúc z aktuálnych sociálnych problémov, ktoré sa týkajú európskej spoločnosti, najmä v súvislosti s pandémiou Covid-19 ako narušeným mierom, chceme analyzovať tie otázky, ktoré sú zásadné pre spravodlivú sociálnu, ekonomickú a politickú obnovu, a to v spolupráci s európskymi národmi a vládami.

Program i priebeh podujatia aktualizujeme na webovej stránke https://www.catholicsocialdays.eu/sk

V troch plenárnych diskusiách s európskymi politikmi, akademikmi a zástupcami cirkvi sa uskutočnia následne aj workshopy zamerané na uľahčenie otvoreného a úprimného dialógu. Pracovnými jazykmi zasadnutia sú slovenčina, angličtina a taliančina s tlmočením.

Vzhľadom na ešte pretrvávajúce protipandemické opatrenia podujatie organizujeme v tzv. hybridnej forme.

Prvú skupinu účastníkov vytvoria delegáti zo všetkých európskych krajín, ktorí sa osobne stretnú v Bratislave. Druhou skupinou budú pozvaní hostia, ktorí budú môcť sledovať podujatie online s tým, že sa budú môcť aktívne zapájať do diskusií a úvah. Tretiu skupinu, ktorá je otvorená širokej verejnosti, môžu vytvoriť všetci, ktorí budú TESD sledovať cez sociálne siete.

- Čo znamená táto udalosť pre Cirkev na Slovensku a našu krajinu?

Hodnota podujatia pre našu krajinu, akým sú Európske katolícke sociálne dni, spočíva v tom, že rozširuje našu perspektívu a umožňuje nám uvedomiť si dôležitosť Cirkvi na Slovensku byť súčasťou dialógu o otázkach verejného života a politiky. Najmä v aktuálnej vojnovej situácii na Ukrajine, ktorá sa nám osobitne dotýka, má Cirkev na Slovensku svoje miesto a úlohu pri budovaní ľudskejšej spoločnosti ale i spravodlivejšieho  sveta.

Dôležitým obrazom toto poslanie vyjadril Svätý Otec František počas septembrovej návštevy našej vlasti: „Vaše hory spájajú v jedinom pohorí končiare a rozmanité scenérie a presahujú hranice krajiny, aby v kráse spojili rozličné národy. Rozvíjajte túto krásu, krásu celku. Vyžaduje si to trpezlivosť vyžaduje si to námahu, vyžaduje si to odvahu a zdieľanie, elán a tvorivosť. Ale je to ľudské dielo, ktorému nebo žehná.“ ( Príhovor Svätého Otca Františka v záhrade prezidentského paláca v Bratislave, 13.9.2021)( TK KBS, ml; rp ) 20220307030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]