[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 03. 2023   Meniny má Blahoslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kňazský seminár v Košiciach ubytoval vyše sto utečencov z Ukrajiny
P:3, 07. 03. 2022 10:05, DOM



Foto: Jaroslav Fabian


Košice 7. marca (TK KBS) Vyše sto utečencov z Ukrajiny našlo doteraz svoje bezpečné útočisko v Kňazskom seminári sv. Karola Boromejského v Košiciach. Predovšetkým ide o mamičky s deťmi, „v týchto chvíľach ich je niečo cez 60," informoval Jozef Kmec, tajomník košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera, ktorý v uplynulých troch dňoch navštívil všetky tri hraničné priechody s Ukrajinou.

Ubla, hranicny, priechod, Bober

Ostávajú noc i dlhšie

Ľudia do seminára priebežne prichádzajú, niektorí zostávajú iba na jednu noc, ale napĺňajú sa aj počty tých, ktorí chcú zostať dlhšie. Seminár vyčlenil 21 dvoj-, troj- a štvorlôžkových izieb. O priebeh prijímania utečencov, ich prevoz, zabezpečenie stravy a prípravu izieb sa stará vicerektor seminára Andrej Kačmár spolu s 23 seminaristami.

Okrem tejto služby sa starajú aj o naplnenie voľného času pre 32 detí, pre ktoré pripravili hry v miestnej telocvični, kreslenie a najnovšie aj varenie pudingu. Pre školopovinné deti je pripravený aj online projekt pre vzdelávanie v ukrajinskom jazyku. Tiež je pre nich zabezpečená zdravotná služba pediatra a stomatológa.

Aj samotné mamičky sa rozhodli aktívne zapojiť do bežných prác celým chodom ubytovania, upratovania a služieb v kuchyni. Stravu zabezpečuje bezplatne pridružená firma Gastromila.

Kosice, Bober, utecenci

Pomoc pre najzraniteľnejších

Arcibiskup Bober vyjadril veľkú radosť nad tým, že kňazský seminár v Košiciach bol medzi prvými, ktorí boli ochotní vo väčšom množstve prijímať najzraniteľnejšie osoby, ktorými sú matky s deťmi. Seminár im ponúka bezpečné prostredie. Keďže v prevažnej väčšine ide o veriacich ľudí, zapojili sa aj do spoločných modlitieb pri svätej omši či pobožnosti krížovej cesty v kostole.

Arcidiecéza od vypuknutia konfliktu pomáha na viacerých miestach. Jedným z miest "prvého kontaktu" je Domček a Pastoračné centrum blahoslavenej Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. V Cirkevnom centrae voľného času v Snine sú ubytovaní dobrovoľníci z Českej republiky slúžiaci na hranici.

Cezhraničná spolupráca

Arcibiskup Bober tiež prijal návštevu z Rakúska. Košice navštívili diecézny biskup rakúskej diecézy Eisenstadt Mons. Ägidius Johann Zsifkovics a predseda krajinskej vlády Spolkovej krajiny Burgenland Hans-Peter Doskozil. „Na spoločnom rokovaní rakúska strana potvrdila materiálnu pomoc pre Ukrajinu, ktorú v najbližších dňoch privezie asi tridsať nákladných áut do určených skladov pri Košiciach," informuje Košická arcidiecéza.
Kosice, arcibiskup Bober, pomoc, Rakusko, Ukrajina
Rozvoz ďalšej hmotnej pomoci pre utečencov priamo na určené miesta zabezpečia v spolupráci Eisenstadtská diecézna charita a Arcidiecézna charita v Košiciach.

TK KBS informoval Jaroslav Fabian



( TK KBS, jfa, ml; rp ) 20220307026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]