[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 03. 2023   Meniny má Blahoslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica v OSN: Vždy je priestor na vyjednávanie
P:3, 04. 03. 2022 11:19, ZAHArcibiskup Gabriele Giordano Caccia, stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN v New Yorku

Foto: Vatican Media


New York 4. marca (TK KBS) „Svätá stolica sa pripája k mnohým členským štátom a miliónom ľudí po celom svete, ktorí vyzývajú na okamžité zastavenie nepriateľských akcií na Ukrajine a k návratu k diplomacii a dialógu,“ zdôraznil vo svojom včerajšom vystúpení na pôde OSN stály pozorovateľ Svätej stolice pri tejto organizácii v New Yorku, arcibiskup Gabriele Caccia. 

Organizácia spojených národov bola založená preto, aby chránila pred pohromami vojny a usiliovala sa o spolužtie národov v mieri ako dobrí susedia, citoval vatikánsky diplomat z preambuly Charty OSN. Zdôraznil, že povinnosťou štátov je usilovať sa o riešenie konfliktov mierovými prostriedkami, a to i v prípade, že sa už vojna začala. Svätá stolica je presvedčená, že „je stále čas na dobrú vôľu, stále je priestor na vyjednávanie, stále je priestor pre uplatnenie múdrosti, ktorá môže zabrániť prevahe straníckych záujmov, chrániť oprávnené ašpirácie všetkých a ušetriť svet od bláznovstva a hrôz vojny,“ zdôraznil arcibiskup Caccia. 

Vatikánsky pozorovateľ pri OSN zopakova dôraznú výzvu pápeža Františka na zloženie zbraní a odmietnutí vojny ako prostriedku na riešenie medzinárodných sporov. „Svätá stolica chce tiež na tomto fóre vyjadriť uznanie tým štátom, ktoré ponúkajú humanitárnu pomoc núdznym, ako na Ukrajine, tak i v susedných krajinách, v ktorých mnohí Ukrajinci hľadajú bezpečie,“ dodal arcibiskup Caccia a vyjadril prianie, aby tiež rokovanie na pôde OSN prispelo k ukončeniu vojny. 

V rovnakom zmysle sa vyjadril tiež reprezentant Vatikánu v rámci bírfingu, ktorý bol venovaný humanitárnemu apelu a regionálnemu plánu pre utečencov. Zdôraznil, že prioritou je otvorenie humanitárnych koridorov a „ochrana civilného obyvateľstva a humanitárneho personálu v súlade s medzinárodným humanitným právom“.
Zopakoval apel na „okamžité zastavenie nepriateľských akcií a návrat k diplomacii a dialógu“ a uisitl, že „katolícka cirkev a jej charitatívne inštitúcie na ďiaľku i na mieste už pomáhajú tisícom ľudí a budú v tom pokračovať“.( TK KBS, RV CZ pz; pz ) 20220304024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]