[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Z homílie na Popolcovú stredu: Modlitba, láska a pôst sú lieky, čo menia dejiny
P:3, 03. 03. 2022 20:15, ZAH

Rím 3. marca (TK KBS) Modlitba, skutky lásky a pôst sú liekom, ktorý môže zmeniť svet, sú to „zbrane ducha a práve nimi v tento deň modlitby a pôstu za Ukrajinu prosíme Boha o ten pokoj, ktorý ľudia sami nemôžu vybudovať. Tieto myšlienky zazneli v homílii pripravenej pápežom Františkom na Popolcovú stredu, ktorú pri liturgii v Bazilike sv. Sabíny prečítal kardinál Pietro Parolin.

Z poverenia Svätého Otca, ktorému účasť na slávnosti spojenej s kajúcou štáciovou procesiou na Aventíne znemožnili komplikácie s kolenom, 2. marca predsedal liturgii v rímskej Bazilike sv. Sabíny vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. Kajúci znak sypania popola na temeno hlavy udelil predsedajúcemu kardinál Jozef Tomko, ktorý má baziliku ako titulárny kostol.

„Pôstne obdobie je čas, ktorý nám dal Pán, aby sme sa vrátili k životu, vnútorne sa uzdravili a kráčali k Veľkej noci, k tomu, čo nepominie, k odmene u Otca. Je to cesta uzdravenia,“ zdôraznil v texte homílie pápež František. Na objasnenie symbolu popola sypaného na hlavu vysvetlil, že ako trpká medicína na chorobu vonkajškovosti nás má uchrániť od omylu dávať prednosť ľudskej odmene pred odmenou Nebeského Otca.

Svetskosť je ako prach, ktorý odvanie vietor, „my však na svete nie sme preto, aby sme nasledovali vietor, naše srdce je smädné po večnosti,“ pripomenul kardinál Parolin slovami pápeža. Homíliu zakončil povzbudením a modlitbou o dar pokoja:

„Modlitba, dobročinnosť a pôst sú lieky nielen pre nás, ale pre všetkých: môžu zmeniť dejiny. Predovšetkým preto, že tí, ktorí zažívajú ich účinky, ich takmer bez toho, aby si to uvedomovali, prenášajú na iných; a predovšetkým preto, že modlitba, vzájomná láska a pôst sú hlavnými spôsobmi, ktoré umožňujú Bohu zasahovať do nášho života a do života sveta. Sú to zbrane ducha a práve nimi v tento deň modlitby a pôstu za Ukrajinu prosíme Boha o ten pokoj, ktorý ľudia sami nemôžu vybudovať.

Pane, ty, ktorý vidíš v skrytosti a odmeňuješ nás nad všetky naše očakávania, vypočuj modlitby všetkých, ktorí ti dôverujú, najmä tých najpokornejších, najskúšanejších, tých, ktorí trpia a utekajú pod náporom zbraní. Prinavráť pokoj do našich sŕdc, nanovo daruj svoj pokoj do našich dní. Amen.“( TK KBS, RV zk, jb; pz ) 20220303037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]