[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Košická arcidiecéza na viacerých miestach aktívne pomáha Ukrajine
P:3, 02. 03. 2022 14:53, DOM

Košice 2. marca (TK KBS) Košická arcidiecéza sa zapája do pomoci Ukrajine materiálne i duchovne, finančnou zbierkou aj psychologickou a sociálnou pomocou.

Viac ako 70 farností Košickej arcidiecézy je zapojených do zbierok materiálnej pomoci, ktorú prevážajú na hranicu. Arcidiecézna charita Košice pomáha tieto zbierky koordinovať a tiež aktívne pôsobí na hranici. V priestoroch Komunitného centra v spolupráci s farnosťou v Pavlovciach nad Uhom zriadila charita skladové priestory na potravinovú a materiálnu pomoc.

Vo všetkých 221 farnostiach Košickej arcidiecézy bude na 1. Pôstnu nedeľu finančná zbierka na Charitu a zakrátko potom ešte raz priamo na pomoc v diecézach na Ukrajine. Košickí kňazi v spolupráci s veriacimi vo farnostiach už ubytovali 20 ukrajinských rodín vo svojich príbytkoch – napr. v Záborskom, Petrovanoch, Ličartovciach, Kokošovciach, Nižnej Myšli, Seni, Ruskove, Ďurkove, Snine či v Humennom – Slovenskej Volovej.

Z farnosti Prešov – mesto odišli viacerí dobrovoľníci pomáhať na hranice. Do Prešova tiež prevážajú ľudí odtiaľto. V spolupráci s rehoľnými sestrami, ktoré pôsobia na hraniciach, organizujú materiálnu zbierku šatstva, hygienických vecí a ďalších vecí.

Farský úrad sv. Alžbety v Košiciach ubytoval za tri dni 16 ľudí, vo Farnosti Božieho milosrdenstva na sídlisku KVP ubytovali už 12 ľudí. Niektorí odchádzajú ďalej na západ, jedna rodinka zostáva na dlhšie, no na ceste k nim je ďalších 6 ľudí. Farský úrad v Snine otvoril svoje priestory Cirkevného centra voľného času a už tam ubytoval českých dobrovoľníkov, ktorí pracujú na hranici. Včera už vyriešili ubytovanie pre 16 Ukrajincov – týchto ľudí prijali aj veriaci priamo vo svojich rodinných domoch. Priamo na fare mali dva dni ubytované dve rodinky – matky s deťmi, pre ktoré teraz riešia odvoz do Varšavy.

Kňazský seminár sv. Karola Boromejského v Košiciach ubytoval za dva dni 19 ľudí, nielen študentov medicíny a farmácie z Charkova, ale aj dve rodinky s deťmi z Kyjeva a Užhorodu, ktoré zostanú na dlhšie obdobie. Košickí bohoslovci, hlavne z propedeutika, sú na hraniciach a v Domčeku vo Vysokej nad Uhom, kde pomáhajú s odvozom a vykonávajú dobrovoľnícku činnosť rôzneho druhu. Bohoslovci v košickom seminári pripravujú priestory izieb, chystajú stravu, prezliekajú postele, sprevádzajú a veľa sa rozprávajú s vystrašenými ľuďmi. Teologická fakulta ponúka utečencom odbornú psychologickú a sociálnu pomoc.

Domček bl. Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom je najväčšie miesto prvého kontaktu v rámci Košickej arcidiecézy pre utečencov z Ukrajiny. Košickí kňazi spolu s mladými tam organizujú odvoz ľudí z hranice a riešia ubytovanie. Už prvú noc tam strávilo 38 ľudí. V týchto dňoch je priamo v pridruženom Dome sv. Jozefa ešte ubytovaných 32 mamičiek s deťmi. Tie sa chystajú na ďalšiu cestu. Tím Domčeka je vďačný za každú pomoc z celého Slovenska i zahraničia. V Domčeku je v službe 25 mladých dobrovoľníkov.

Na popolcovú stredu večer o 18:00 odslúži košický arcibiskup Mons. Bernard Bober sv. omšu za mier na Ukrajine a pripojí sa ku dňu pôstu a modlitieb za Ukrajinu podľa iniciatívy Sv. Otca Františka. Na 3. pôstnu nedeľu 13. marca večer o 18:00 sa v Dóme sv. Alžbety uskutoční Koncert pre Ukrajinu. Záznam z koncertu neskôr odvysiela RTVS.

TK KBS informoval Jozef Kmec, tajomník košického arcibiskupa( TK KBS; jk, mk ) 20220302018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]