[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 30. 06. 2022   Meniny má Melánia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Košická eparchia podáva pomocnú ruku utečencom na hranici s Ukrajinou
P:3, 26. 02. 2022 12:21, DOM



Zo slovensko-ukrajinskej hranice

Foto: Tony Fric


Vyšné Nemecké 26. februára (TK KBS)  Cirkev bola od vypuknutia konfliktu do piatku 25. februára jedinou inštitúciou, ktorá poskytovala vo Vyšnom Nemeckom základnú humanitárnu pomoc na hraničnom priechode, ktorý čelí zvyšujúcemu sa počtu utečencov. Gréckokatolícka eparchia v spolupráci s Radou KBS pre migrantov a utečencov pod vedením Mons. Jozefa Haľka, Slovenskou katolíckou charitou a ďalšími cirkevnými organizáciami, suplovala iné inštitúcie a podávala pomocnú ruku Ukrajincom, ktorí utekajú na Slovensko a ďalej do západnej Európy.

Nakoľko na hraničnom priechode do piatku nebola vytvorená žiadna krízová infraštruktúra, tak gréckokatolícky farský úrad vo Vyšnom Nemeckom sa stal miestom prvého kontaktu a prechodným krátkodobým útočiskom pre mnohé matky s deťmi. Miestny kňaz začal postupne okrem farského úradu umiestňovať týchto utečencov aj do priestorov obecného úradu.

V piatok v dopoludňajších hodinách zareagoval na zhoršujúcu sa situáciu vo Vyšnom Nemeckom a na preplnené priestory farského úradu aj vladyka Cyril Vasiľ a zvolal videokonferenciu kňazov Košickej eparchie. Na jeho výzvu sa okamžite aktivizovali predovšetkým kňazi z farností sobraneckého okresu a doviezli na farský úrad nevyhnutné potraviny, plienky, lieky a deky. V blízkosti hraničného priechodu bol zriadený provizórny stánok, v ktorom seminaristi Kňazského seminára v Prešove a skauti poskytujú základné informácie a balíčky so stravou pre utečencov. Matky s deťmi, ktoré prešli peši cez hraničnú čiaru a čakali s deťmi na rukách aj niekoľko hodín v zime, posielajú na farský úrad. Tu sa im venuje ďalšia skupina seminaristov a skautov.

Vo večerných hodinách po naplnení priestorových kapacít začali kňazi z okolitých farností rozvážať týchto ľudí aj do ďalších miest.

Okrem Vyšného Nemeckého začala Košická eparchia organizovať pomoc pre utečencov aj na hraničnom priechode Veľké Slemence.



( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20220226012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním