[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 02. 2023   Meniny má Erik, Erika      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na hraniciach s Ukrajinou pomáha tím Spišskej katolíckej charity
P:3, 25. 02. 2022 12:42, DOMFoto: cirkev.cz


Spišská Nová Ves 25. februára (TK KBS) Tím Spišskej katolíckej charity pomáha na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode Vyšné Nemecké - Užhorod. Z miesta informuje Anton Frič, pracovník charity. 

Aktualizované informácie

Na hranice vyrazil tím charity vo štvrtok. Vo večerných hodinách k nemu prišla prvá utečenecká vlna, povedal Rádiu LUMEN Anton Frič, pracovník Spišskej katolíckej charity.

Pre lepšiu koordináciu pomoci vytvorila Spišská katolícka charita online dotazník pre pomoc ľudí na Ukrajine. Stačí vyplniť základné údaje a informáciu, v akej konkrétnej oblasti vedia záujemcovia pomôcť. 

Pracovníci Spišskej katolíckej charity poskytujú na slovensko-ukrajinských hraniciach prvú pomoc v oblasti materiálneho a potravinového zabezpečenia. Pripravenú majú aj dopravu na prevoz ľudí z hraníc. 

Anton Frič Rádiu LUMEN povedal, že Ukrajinci sú veľmi dobre zorganizovaní, zatiaľ nebolo potrebné využiť ubytovacie kapacity charity. Zmenilo sa to v noci, keď o druhej hodine v noci kulminoval prílev nových utečencov.

„V piatok popoludní očakávame ďalšiu utečeneckú vlnu. Charita bude zvážať ľudí do svojho zariadenia vo Vysokých Tatrách, odkiaľ ich ďalej bude odvážať k ľuďom, ktorí sú ochotní Ukrajincom pomôcť," vysvetlil Anton Frič.

Cez hranice prejdú len ženy s deťmi. „Autá zostali na ukrajinskej strane a ženy s deťmi išli po vlastných na naše územie. Im bolo potrebné okamžite pomôcť," opísal aktuálnu situáciu pracovník Spišskej katolíckej charity.

Ľuďom na Ukrajine je možné pomôcť aj vďaka podpore zbierky Slovenskej katolíckej charity.

Prispieť je možné online na https://charita.darujme.sk/ukrajina/ alebo prevodom na číslo účtu Človek v núdzi SK93 1100 0000 0029 4546 3097 VS 380. Výnos zo zbierky bude použitý na pomoc ľuďom v oblasti konfliktu.

Šatstvo aktuálne nepotrebujú, počas noci podľa Friča pripravovali horúci čaj, keďže chladné teploty dali unikajúcim pred vojnou poriadne zabrať. Pomôžu najmä trvanlivé potraviny:

„Tí ľudia, ktorí príjmu utečencov k sebe domov dostanú takéto balíčky, aby mali pre nich dostatok potravín. Ozvali sa nám už desiatky ľudí, ktorí majú rôzne chatky alebo aj vlastné domy, či voľné byty, že sú ochotní prijať utečencov."

Tí, čo môžu ubytovať Ukrajincov, sa môžu ozvať Helene Fábryovej (0909 250 505, helena.fabryova@caritas.sk).

Zdroj: Rádio LUMEN Ivo Novák ( TK KBS, in, rp; ml ) 20220225034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]