[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 27. 06. 2022   Meniny má Ladislav, Ladislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätomartinská zbierka podporí výstavbu domu po tornáde na Morave
P:3, 22. 02. 2022 13:15, DOMMons. Stanislav Zvolenský odovzdal do rúk brnenského biskupa Mons. Vojtěcha Cikrleho výťažok svätomartinskej zbierky

Foto: Peter Zimen


Bratislava 22. februára (TK KBS) Svätomartinská dobročinná zbierka, ktorá sa konala vlani v novembri v Bratislavskej arcidiecéze, vyniesla rekordnú čiastku - 138 900 eur.

Výťažok poputuje na výstavbu zariadenia pre seniorov v obci Hrušky, ktorí si po minuloročnom tornáde na Morave sami nedokázali obnoviť svoje zničené domy a sú odkázaní na pomoc iných.

Symbolický šek s touto sumou dnes, v utorok 22. februára 2022, odovzdal bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský do rúk brnianskeho biskupa Mons. Vojtěcha Cikrleho.
 

Odovzdanie Svätomartinskej zbierky (Arcibiskupský úrad v Bratislave, 22. 2. 2022) 

„S radosťou a vďačnosťou, aj za štedrosť našich veriacich v arcidiecéze, mám tu česť odovzdať biskupovi Vojtechovi výnos Svätomartinskej zbierky 2021 na projekt obnovenia domov pre tých seniorov, ktorým tornádo zničilo ich domy a nemajú prostriedky, aby si z zvlastných prostriedkov získali ubytovania,“ uviedol arcibiskup Zvolenský.

„Pán Boh zaplať všetkým, ktorým akýmkoľvek spôsobom prispeli, Pán Boh zaplať Bratislavskej arciedecéze za túto štedrosť. Je to veľká čiastka od mnohých malých darcov, čo je úžasné. Je to symbol bratstva s tými, ktorí prišli o svoj majetok,“ povedal biskup Cikrle.
 

Brífing s arcibiskupom Mons. Stanislavom Zvolenským (Arcibiskupský úrad v Bratislave, 22. 2. 2022) 

Brífing s brnianskym biskupom Mons. Vojtěchom Cikrlem (Arcibiskupský úrad v Bratislave, 22. 2. 2022) 

Na odovzdaní sa zúčastnil aj bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, generálny vikár Daniel Ižold a riaditeľ arcibiskupskej kúrie Tibor Hajdu. V liste za podporu poďakoval riaditeľ Diecéznej charity Brno Oldřich Haičman.

Zvolensky Cikrle, svatomartinska zbierka, 2022, Brno, charita, dakovny list  

Tradičná Svätomartinská zbierka sa v arcidiecéze koná každoročne pri príležitosti slávnosti patróna arcidiecézy sv. Martina. Veriaci svojimi príspevkami pomohli podporiť množstvo užitočných projektov na Slovensku i v zahraničí.

Svätomartinská zbierka v rokoch

Prvá Svätomartinská zbierka sa konala v roku 2009. Jej výťažok bol určený na pomoc spoločenstvu Cenacolo v Kráľovej pri Senci, čiže na pomoc ľuďom na ceste oslobodenia sa z rôznych škodlivých závislostí. Vyzbieralo sa celkom 73 889,39 eur, ktoré boli použité na prestavbu a prístavbu domu pre Cenacolo v Kráľovej pri Senci.

V roku 2010 bola Svätomartinská zbierka milodarov určená na povodňami zničený most v obci Bukovce na východe Slovenska. Arcibiskup Zvolenský odovzdal vtedajšiemu starostovi obce Bukovce Jaroslavovi Paličkovi výťažok zbierky vo výške 84 228 eur.

Zbierka z roku 2011 - vo výške 89 400 eur - putovala do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave. Peniaze nemocnica investovala do rekonštrukcie a rozšírenia Jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) Oddelenia patologických novorodencov.

Prístrojové vybavenie škôl pre slabozrakých a nevidomých v Bratislave a v Levoči zakúpili ich zástupcovia z výnosu Svätomartinskej zbierky v roku 2012. Veriaci Bratislavskej arcidiecézy vyzbierali 84 000 eur. Symbolické šeky na zakúpenie prístrojov prevzali riaditelia škôl od bratislavského pomocného biskupa Mons. Jozefa Haľka. Obe inštitúcie dostali polovicu zo zbierky.

Výťažok z roku 2013 poputoval na kotolňu a vykurovacie zariadenie v Nocľahárni sv. Vincenta de Paul v Bratislave. Symbolický šek so sumou 84 460 eur od arcibiskupa Zvolenského prevzal v Bratislave Juraj Barát, riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko, ktorá nocľaháreň prevádzkuje.

Zbierku v roku 2014 si prevzali zástupcovia ôsmych základných a materských škôl pre žiakov so sluchovým postihnutím z Bratislavy, Lučenca, Kremnice, Levoče, Prešova a Červenice. Veriaci vyzbierali 76-tisíc eur. Symbolický šek vo výške 9 500 eur si od arcibiskupa Zvolenského prevzali zástupcovia základných a materských škôl. Použili ho na zabezpečenie pomôcok pre nepočujúce deti na školách.

O rok neskôr veriaci arcidiecézy podporili projekty na pomoc utečencom. Svätomartinská dobročinná zbierka vyniesla rekordnú čiastku - 121 400 eur. Výťažok putoval na zabezpečenie fungovania zdravotníckej kliniky blahoslavenej sestry Zdenky Schelingovej neďaleko irackého Erbilu a na vzdelávací program pre deti utečencov v Jordánsku a Libanone.

Podpora z roku 2016 bola určená na na zabezpečenie podpory „domovom na pol ceste“, ktoré slúžia mladým ľuďom vychádzajúcim z detských domovov a centrám pre obnovu rodín, ktoré sa dostali do krízy. Arcibiskup Zvolenský odovzdal Jozefovi Mikloškovi, predsedovi Spoločnosti priateľov detí z detských domovov „Úsmev ako dar“, výťažok vo výške 94 000 eur.

V roku 2018 bola zbierka určená na výstavbu Pastoračného centra bl. Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. Košický arcibiskup metropolita Bernard Bober prebral z rúk arcibiskupa Zvolenského výnos 104 tisíc eur. Boli sú určené na výstavbu pastoračnej miestnosti v Centre bl. Anny kolesárovej vo Vysokej nad Uhom, ktoré je zamerané na preventívnu, formačnú a uzdravujúcu službu pre mladých ľudí.

V roku 2019 zbierka podporila štúdium a pobyt v seminári pre bohoslovcov diecézy Gikongoro v Rwande a štúdium a pobyt v seminári pre bohoslovcov arcidiecézy Erbil v Iraku. Vyzbieralo sa 104 689 eur. 

K správe bolo vydané FOTO a AUDIO.( TK KBS, ml; pz ) 20220222017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním