[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

K Svetovému dňu chorých povzbudil kňazov v službe arcibiskup Bober
P:3, 09. 02. 2022 10:20, DOM

Košice 10. februára (TK KBS) Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober sa aj tento rok prihovára kňazom, ktorí slúžia v nemocniciach. Robí tak každoročne pri príležitosti liturgickej spomienky na Pannu Máriu Lurdskú, počas ktorej Cirkev slávi Svetový deň chorých. Tento rok pripadá na piatok 11. februára 2022. List prinášame v plnom znení.

Milí bratia v kňazskej službe trpiacim a chorým,

už po tridsiaty raz sa v Cirkvi pri spomienke na Pannu Máriu Lurdskú, 11. februára, slávi Svetový deň chorých. Svätý Otec František sa vo svojom aktuálnom posolstve pre chorých a pre tých, ktorí sa im venujú, opiera o Ježišove slová: Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš Otec! (Lk 6, 36).

Najviditeľnejším prejavom telesného i duchovného milosrdenstva je práve starostlivosť o slabých a chorých. Je to podstatná súčasť našej kňazskej misie. Všetci si ešte živo spomíname na krušné chvíle, keď počas vrcholiacej pandémie začiatkom minulého roka, boli aj naše nemocnice na východe Slovenska preplnené chorými. Veľa ľudí zomrelo. A mnohí z nich museli v nútenej izolácii odchádzať z tohto sveta v totálnej opustenosti, ďaleko od svojich najdrahších. S veľkou vďačnosťou a nádejou som sledoval úprimné nasadenie práve vás, našich kňazov v nemocniciach i ďalších 77 kňazov, ktorí sa k vám vtedy pridali ako dobrovoľníci. Spolu ste boli pre našich chorých a zomierajúcich svedkami Božej lásky. Pre zdravotníkov a lekárov ste sa stali povzbudením, že viera v Krista má v sebe obrovskú motivačnú silu k nezištnej službe a obetavosti práve počas kríz a najväčšej ľudskej biedy. Viera teda otvára srdce pre lásku, ktorá sa priamo dotýka rán a uzdravuje ich.

Cez vás, milí bratia, chcem pozdraviť a povzbudiť všetkých, ktorí sa o chorých starajú, zdravotníkov a lekárov, pomocný personál, ošetrovateľov i mnohých dobrovoľníkov, ktorí trpiacim darujú svoj vzácny čas. Poďakujte za mňa aj vedeniu nemocníc a zdravotníckych zariadení, ktoré navštevujete. Nech ich Boh požehná, nech im je on sám odmenou najvyššou, a nech im dopraje pocítiť príjemnú spätnú väzbu vďačnosti pacientov, klientov, ale ich príbuzných.

Milí naši bratia kňazi, služba zdravotníkov, ale aj vaša duchovná služba je nenahraditeľná. Som vďačný Bohu za to, že vás máme! Ďakujem vám za obetavosť a lásku venovanú trpiacim a chorým! Ďakujem vám za to, že im každý deň ponúkate Božiu blízkosť, jeho požehnanie, Božie slovo a vyslúženie sviatostí. Aj naďalej navštevujte chorých i starých ľudí, aj tých, ktorí žijú doma a po dlhej perióde odlúčenia a samoty čakajú, že ich niekto navštívi.

Na príhovor  Lurdskej Panny Márie, patrónky chorých, vám vyprosujem Božie požehnanie, potrebné zdravie, silu, odvahu i trpezlivosť vo vašej vzácnej službe!

-( TK KBS, bb, ml; pz ) 20220209014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]