[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svedectvo vojenského kaplána Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi
P:3, 26. 01. 2022 15:01, ZAH

Ukrajina 26. januára (RV) „Aj vo vojne môže Božie slovo roznietiť nádej,“ hovorí o svojej službe vojenského kaplána páter Andrij Zelinskij z Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi. Jezuitský kňaz sa pre Vatikánsky rozhlas podelil v deň modlitby za Ukrajinu, v stredu 26. januára.

„Naším poslaním je stáť pri vojakoch a priniesť im kúsok neba tak, aby ich schopnosť voliť si dobro, hľadať pravdu, chrániť spravodlivosť a dokonca i vnímať krásu nebola odsúdená na neúspech.“

Takto hovorí páter Zelinskij o svojom povolaní duchovného medzi vojakmi, ktorí v súčasnosti žijú v obavách z rozšírenia konfliktu. Ako vysvetľuje, od začiatku prvých ozbrojených stretov v roku 2014 sa snažil prinášať útechu a lásku do najviac postihnutých oblastí, ako sú Pisky, Scerokino, Avdijivka a Vodiane.

„Za osem rokov sme stratili 14 000 ľudí. Túto vojnu možno skutočne nazvať hybridnou vojnou, ktorá v skutočnosti už prebieha, ale mnohí ju chcú ignorovať,“ hovorí vojenský kaplán v súvislosti s aktuálnou situáciou na Ukrajine. O svojej úlohe kňaza dodáva:

„Časom som pochopil, že neexistujú jednoduché odpovede pre tých, ktorí stratili brata, priateľa, spoločníka v konflikte, ktorý svet nevidí. Musíte vedieť počúvať a snažiť sa dať im stretnúť sa s Pánom pokoja prostredníctvom spoločnej modlitby.“

Páter Zelinskij tiež hovorí o obavách z rozšírenia konfliktu, ktoré podnietili ukrajinskú gréckokatolícku cirkev, aby zintenzívnila pomoc rodinám vojakov poskytovaním materiálnej a duchovnej pomoci. Napríklad matky, ktoré stratili dieťa, zdieľajú svoj smútok prostredníctvom chvíľ modlitby, zatiaľ čo pre deti, ktoré stratili otca v boji, vytvárajú voľnočasové aktivity a rekreácie.

„Viera, pomáha ľuďom nájsť cestu v temnote násilia. Aj vo vojne môže Božie slovo rozsvietiť svetlo nádeje,“ hovorí jezuitský kaplán.

Rodiny vojakov a samotní vojaci sa poďakovali pápežovi Františkovi za jeho silné výzvy za mier, z ktorých posledná zaznela v príhovore po Anjel Pána minulú nedeľu, počas ktorej pápež vyhlásil stredu 26. januára za deň modlitieb za pokoj. V tejto súvislosti páter  Zelinskij na záver rozhovoru dodáva:

„Cítime hlbokú vďačnosť za všetko, čo pápež robí pre Ukrajinu. Uvedomili sme si, že nie sme sami, a to v nás vyvoláva obohacujúce a hlboké emócie. Všetci sa musíme spolu so Svätým Otcom modliť za pokoj nielen pre našu krajinu, ale pre celý svet a pre každé ľudské srdce.“( TK KBS, RV , mh; rp ) 20220126026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]