[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 08. 08. 2022   Meniny má Oskár      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ordinariát ozbrojených síl vydal monografiu o vojenských duchovných
P:3, 26. 01. 2022 11:31, DOMFoto: Screenshot


Bratislava 26. januára (TK KBS) „Katolícki vojenskí duchovní na východnom a talianskom fronte v rokoch 1941 - 1945“ je názov knižnej monografie, ktorú vydal Ordinariát ozbrojených a ozbrojených zborov SR. Jej autorom je vojenský dekan na Akadémii ozbrojených síl Tomáš Huďa.

Vo svojom niekoľkoročnom výskume, ktorý predchádzal spracovaniu tejto monografie, sa autor zameral na pohnuté osudy katolíckych vojenských duchovných, ktorí spolu so slovenskými vojakmi bezprostredne zažívali nebezpečenstvá 2. svetovej vojny priamo v operačnom priestore v ZSSR a v Taliansku.

Bratislava, monografia, vojenski, duchovni, titulka

Pôsobenie katolíckych vojenských duchovných na frontových líniách malo svoj nezastupiteľný význam. Po tom, ako sa Slovenská armáda zoskupená najprv v Rýchlej skupine a neskôr v Rýchlej a Zaisťovacej divízii zúčastnila ťaženia proti ZSSR a neskôr bola zoskupená v Technickej brigáde v Taliansku, bola konfrontovaná s hrôzami vojny a jej následkami.

Tu svojím pôsobením na slovenského vojaka, ale (proti vyslovenému zákazu) aj na miestne obyvateľstvo pomáhala duchovná služba zmierňovať vzniknuté veľké morálne škody. Ich aktivity však siahali oveľa ďalej. Katolícki kňazi v uniformách poskytovali na východnom fronte neoceniteľné služby tiež Svätej Stolici tým, že ich prostredníctvom sa do Ríma dostávali relevantné informácie o náboženskom, cirkevnom a politickom živote v ZSSR.

„Veľkú vďaku treba vysloviť prof. Emílii Hrabovec a ThDr. Petrovi Slepčanovi, PhD., ktorí svojimi postrehmi doplnili túto monografiu o ďalšie vedecké poznatky a archívne materiály. Netreba zabudnúť ani na Mgr. Juraja Vontorčíka, ktorý publikáciu graficky upravil a na PaedDr. Martinu Petríkovú, PhD., ktorá bola editorkou publikácie. Ďakujeme aj Tlačiarni M+P, s.r.o. v Turanoch, ktorá sa postarala o kvalitnú tlač,“ píše na stránke ordinariátu autor knihy Tomáš Huďa.

Zdroj: Ordinariát OS a OZ SR Tomáš Huďa SchP( TK KBS, ord, thu, ml; pz ) 20220126018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus